TOEFL HAKKINDA HER ŞEY

TOEFL Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. TOEFL hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. TOEFL hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

TOEFL Nedir ?

TOEFL başta Amerika ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kullanılan standartlaştırılmış bir testtir. Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan sınav ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmıştır. TOEFL sınav sonucu üniversite kabullerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin atlanmasında ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır .

TOEFL Sınavına Kimler Katılır ?

TOEFL sınavına, İngilizce seviyesi ileri düzeye ulaşmış herkes katılabilir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktadır.

TOEFL, öncelikle üniversitelerine yabancı dilde devam edecek, yurt dışında eğitim alacak, yüksek lisans yapacak ve master programlarına katılacak öğrenciler tarafından tercih edilmekle beraber iş dünyasında da işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaş, Millet ve cinsiyet ayrımı olmamakla birlikte bu sınavda geçme veya kalma kavramı olmadığı için İngilizce seviyesi düşük olunsa bile katılabilinmektedir.

TOEFL IBT (Internet-Based Test ) Ve PBT ( Paper-Based Test ) Arasındaki Fark Nedir ?

TOEFL PBT sınavının TOEFL IBT sınavından en önemli farkı; speaking bölümünün olmamasıdır. İngilizceyi konuşmaya alışmak pratik gerektirdiği için konuşmada sıkıntı çekenlerin TOEFL IBT sınavı yerine TOEFL PBT sınavına girmeleri daha makuldur. Ancak Toefl PBT sınavını her üniversite kabul etmemektedir.  Bu yüzden TOEFL IBT sınavı daha yaygın olarak sunulmaktadır.

Diğer önemli fark ise TOEFL IBT internet üzerinden uygulanırken, TOEFL PBT başta TOEFL IBT nin mevcut olmadığı yerlerde kağıt üzerinde uygulanan bir sınav olmasıdır.

Ayıca Toefl IBT sınavı ülkesine göre değişmekle beraber senede 30-40 defa yapılmakta iken Toefl PBT ise yine ülkesine göre değişmekle beraber 6 defa yapılmaktadır.

Yazılı Test (Paper Based Test PBT)

Bilgisayarlı testin verilemediği sınav merkezlerinde verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları sınar, ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir. Sınav toplam 4 saat sürer. Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır. Alınabilecek en yüksek puan 310 en düşük puan ise  677 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir.

İnternet Üzerinden Test (TOEFL IBT Test)

2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde gramer bilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Dört bölümden oluşur: Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing). Alınabilecek en yüksek puan 0 en düşük puan ise 120 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir.

Hangi Kurumlar TOEFL Sınavını Kabul Eder ?

130 ülkede 8500’ü aşkın kolej, üniversite ve meslek kuruluşu TOEFL sınav sonuçlarını kabul etmektedir. TOEFL sınav sonuçları üniversite giriş prosedürlerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin muafiyetlerinde, iş dünyasında işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde kullanılır. Türkiye’de de İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi veren devlet ve vakıf üniversiteleri belirli bir TOEFL puanını kabul etmektedir. Yeterli seviyede TOEFL puanı almış ve  lisans yapacak adaylar ise yabancı dil sınavına girmekten muaf olmaktadırlar. Günümüzde TOEFL testi sonuçları özel sektörde İngilizce bilgisinin güvencesi olarak saygın bir yer edinmiştir. Özellikle dil tazminat değerlendirmesi ve personel alımlarında  yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

TOEFL Sınavını kabul eden kurumların ve kuruluşların listesine ulaşmak için tıklayınız

TOEFL IBT Sınavına Nasıl Başvurulur ?

TOEFL sınavı başvuruları 7 gün 24 saat internet üzerinden www.ets.org/TOEFL adresinden yapılmaktadır. Kayıt işlemlerinin detaylı resimli anlatımı için tıklayınız

Dünya çapında 165 ülkede 4.500 ‘ den fazla test merkezinde yılda 30 – 40 defadan fazla olarak olarak düzenlenen bu sınava istediğiniz kadar katılabilirsiniz.

TOEFL IBT Sınav Ücreti Ne Kadardır ?

TOEFL IBT sınav ücreti uygulandığı ülkeye göre 160 ile 250 dolar arasında değişmekle beraber ülkemizde $ 185 dır. ( Herhangi bir güncelleme ihtimaline karşın lütfen sınav merkezinden teyit alınız )

TOEFL IBT Sınav Süresi Ne Kadardır ?

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

TOEFL IBT Sınavının Sonuçları Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir ?

TOEFL sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. TOEFL sınav sonuçlarını baz alan kurum ve kuruluşlar bu sürenin aşıldığı durumlarda sınavın yenilenmesini tercih etmektedirler.

TOEFL Sınavına Hazırlanacakların İngilizce Seviyeleri Hangi Düzeyde Olmalıdır ?

TOEFL IBT sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermediate veya üstü düzeyde Genel İngilizce dil bilgisine sahip olmaları tercih edilir. TOEFL sınav hazırlık programlarında zaten belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler taktik ağırlıklı bir sınav olan TOEFL’da performansı artırmayı amaçlayan bir eğitim anlayışıyla yetiştirilirler. Bununla birlikte English Time Dil Okulları her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktadır.

Eğitim sistemi, sınav sistemi ve stratejileri doğrultusunda uygulama içeriklidir ve Genel İngilizce çalışmaları içermez. Derslerin tamamı laboratuvarda uzman eğitmenler tarafından yapılmaktadır.

TOEFL IBT Sınavında Geçerli , Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir ?

TOEFL sınavları yıllar içinde farklı şekil ve farklı puanlama formatlarıyla uygulanmıştır. Bu sınavların sonuçlarında ortak bir yeterlilik kararı kabul edilmemesine karşın genel bir takım skor kabulleri olmuştur. Bu skorlardan en ünlüsü ve günümüzde kabul gören tiplerinden birisi 527 – 530 puan skorudur. Bu skor TOEFL PBT sonucu olarak değerlendirilir. Bu skorun karşılaştırılmasından yola çıkarak TOEFL IBT’de ortalama skor 71 puan olarak kabul görmektedir.

TOEFL IBT Sınavının İçeriği Nasıldır ?

TOEFL IBT sınavı reading, listening, writing ve speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur.

 

TOEFL IBT sınavı internet üzerinden gerçekleştirilen ve yüksek güvenlik önlemleri ile korunan bir sınavdır. Sınav anlık olarak verilerin ETS ana merkezine ulaşması ile yapılır . Sınavlarda herhangi bir teknik arızaya karşın bir cache üzerinde tutulan bilgiler öğrencilerin sınava kaldıkları noktadan itibaren eksiksiz almalarını sağlar.

Bölüm

Süre

Soru sayısı

Soru Sayısı Ve İçeriği

Puan

Reading

60-80 dk

36 – 56

Bu bölümde süre toplamda metin parçalarının özelliğine göre 60- 80 dakika arasında değişebilir.

En az 3 en çok 5 okuma parçası verilerek her metne ait 12 – 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer.

0-30

Listening

60-90 dk

34 – 51

Toplam süre konuşmaların uzunluğuna göre 60-90 dakika arasında değişir.

1) Burada iki tip konuşmayı dinleyip dinlenen konularla ilgili soruların cevaplandırılması istenmektedir. Adaylardan 4-6 adet konuşmayı dinleyip, her birine ait 6 soruyu cevaplamaları istenir.

Bu konuşmalar genelde bir üniversite hocasının 3-5 dakikalık her hangi bir konuda anlattığı dersten alıntıdır.

2) Diğer bir soru tipinde de adayların 2 ila 3 adet karşılıklı konuşmayı dinleyerek her birine ait sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir.

Dinleme yapılırken not alınabilir.

0-30

10 Dk Zorunlu Ara

Speaking

20 dk

6 tasks

Bu bölümde ortalama süre 20 dk. dır ve istenirse not alınabilir. Adaylar, her biri 45-60 saniye süren toplam 6 konuşma yapmak zorundadır. Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değil, sorulan soruya verilen yanıtın 45 ila 60 saniye sürede bilgisayar tarafından kaydedilip, daha sonra değerlendirilmesi şeklindedir. Adaylar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.

( bağımsız / independent section )

1) Birinci bölümde ; adaylardan bağımsız bir konu hakkında 15 saniyelik düşünme payından sonra 45 saniyelik bir konuşma yapmaları beklenir. Bu bölümde toplam 2 soru sorulur .

( bütünleştirilmiş bölümler / integreted sections )

2) İkinci bölümde; adaylar önce 75-100 kelimelik bir okuma parçasını okuyup sonra 60-80 saniyelik aynı konuda bir konuşmayı dinlerler. 30 saniyelik bir düşünme payından sonra, adaylar 60 saniyelik bir konuşma yapmak zorundadırlar. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.

3) Üçüncü bölümde; adaylardan her hangi bir konudaki bir konuşmayı dinleyip not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 saniyelik düşünme payının ardından 60 saniyelik bir konuşma yapması istenir. Bu tipte de toplam 2 soru vardır.

0-30

Writing

50 dk

2 tasks

Burada bölümde adaylardan iki adet kompozisyon yazmaları istenmektedir: Birinci bölümde ( bütünleştirilmiş bölüm / integreted section ) , adaylardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dakikalık sürede okuyup not almaları istenir. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dakikalık bir konuşma dinletilir ve adaylar istedikleri takdirde not alabilirler.

Son olarak adaylardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu bölüm için verilen süre 20 dakikadır. Bu esnada okuma parçası ekrandan izlenebilmektedir.

İkinci bölümde ( bağımsız / independent section ) , adaylardan verilen bir konuda en az 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dakikadır.

Adayların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları zorunludur. Ancak istekleri doğrultusunda karalama defteri kullanabilirler.

0-30

Toplam Puan ( Dört Bölüm Puanının Toplamıdır. )

0-120

TOEFL IBT Sınav Örnekleri - TOEFL iBT® Quick Prep

TOEFL iBT® Quick Prep is a practice tool with real TOEFL iBT test questions from past tests. Each volume includes questions from all four sections of the test. Volumes 1 and 2 have transcripts of the audio portions of the test. In addition to the transcripts, Volumes 3 and 4 also have the audio files in MP3 format embedded into the PDF.

 

Volume

File Size (PDF)

Paper Size

Volume 1 (PDF with transcripts)

2MB

Volume 2 (PDF with transcripts)

2MB

Volume 3 (PDF with transcripts and MP3 audio files)

24MB

Volume 4 (PDF with transcripts and MP3 audio files)

18MB

 

 

Audio Files

 

These are provided to accompany the print versions of Volume 3 and Volume 4. All audio files are in MP3 format.

 

Volume 3 Audio Files


Listening Practice Set 1: Conversation and Questions

 


Listening Practice Set 2: Lecture and Questions


Listening Practice Set 3: Lecture and Questions


Speaking Practice Set 1: Question


Speaking Practice Set 2: Passage, Conversation and Question


Speaking Practice Set 3: Lecture and Question


Writing Practice Set 1: Passage, Lecture and Question

 


Volume 4 Audio Files

Listening Practice Set 1: Conversation and Questions


Listening Practice Set 2: Lecture and Questions


Listening Practice Set 3: Lecture and Questions


Speaking Practice Set 1: Question


Speaking Practice Set 2: Passage, Lecture and Question


Speaking Practice Set 3: Conversation and Question

TOEFL IBT ‘ nin Türkiye’de Uygulanan Sınavlara Göre Eşdeğerlilik Puanları Nelerdir ?

 

TOEFL – IBT

TOEFL – CBT

TOEFL – PBT

YDS

120

297-300

674-677

100

119

293-296

670-673

99

118

290-292

667-669

98

117

287-289

660-666

97,5

116

283-286

657-659

97

115

280-282

650-656

96

114

279

648-649

95

113

277-278

647

94

112

273-276

640-646

93

111

271-272

638-639

92,5

110

270

637

92

109

267-269

630-636

91

108

263-266

623-629

90

107

262

622

89

106

261

621

88

105

260

617-620

87,5

104

257-259

613-616

87

103

254-256

611-612

86

102

253

607-610

85

101

251-252

604-606

84

100

250

600-603

83

99

247-249

597-599

82,5

98

244-246

594-596

82

97

243

590-593

81

96

241-242

588-589

80

95

240

587

79

94

238-239

584-586

78

93

237

580-583

77,5

92

234-236

578-579

77

91

233

577

76

90

231-232

574-576

75

89

230

570-573

74

88

228-229

568-569

73

87

227

567

72,5

86

224-226

564-566

72

85

223

563

71

84

221-222

561-562

70

83

220

557-560

69

82

217-219

553-556

68

81

214-216

551-552

67,5

80

213

550

67

79

211-212

548-549

66

78

210

547

65

77

208-209

544-546

64

76

207

540-543

63

TOEFL – IBT

TOEFL – CBT

TOEFL – PBT

YDS

75

203-206

537-539

62,5

74

201-202

534-536

62

73

200

533

61

72

198-199

531-532

60

71

197

527-530

59

70

193-196

523-526

58

69

191-192

521-522

57,5

68

190

520

57

67

187-189

517-519

56

66

184-186

514-516

55

65

183

513

54

64

180-182

507-512

53

63

177-179

503-506

52,5

62

174-176

501-502

52

61

173

500

51

60

170-172

497-499

50

59

168-169

494-496

49

58

167

493

48

57

163-166

487-492

47,5

56

160-162

483-486

47

55

157-159

480-482

46

54

154-156

478-479

45

53

153

477

44

52

150-152

470-476

43

51

147-149

467-469

42,5

50

143-146

463-466

42

49

141-142

461-462

41

48

140

460

40

47

137-139

457-459

39

46

133-136

450-456

38

45

131-132

448-449

37,5

44

130

447

37

43

127-129

443-446

36

42

123-126

437-442

35

41

121-122

434-436

34

40

120

433

33

39

117-119

430-432

32,5

38

113-116

423-429

32

37

110-112

420-422

31

36

108-109

418-419

30

35

107

417

29

TOEFL – IBT

TOEFL – CBT

TOEFL – PBT

YDS

34

103-106

410-416

28

33

100-102

407-409

27,5

32

97-99

400-406

27

31

93-96

397-399

26

30

91-92

394-396

25

29

90

390-393

24

28

87-89

387-389

23

27

83-86

380-386

22,5

26

81-82

378-379

22

25

80

377

21

24

77-79

370-376

20

23

73-76

363-369

19

22

70-72

357-362

18

21

67-69

353-356

17,5

20

63-66

347-352

17

19

61-62

344-346

16

18

60

340-343

15

17

57-59

333-339

14

16

53-56

330-332

13

15

50-52

323-329

12,5

14

47-49

317-322

12

13

43-46

313-316

11

12

40-42

310-312

10

11

   

9

9

   

8

8

   

7,5

7

   

7

6

   

6

5

   

5

4

   

4

3

   

3

2

   

2,5

1

   

2

0

   

0

TOEFL Puan Ölçek Tablosu

TOEFL PUAN ÖLÇEK TABLOSU

INTERNET BASED TEST

Listening

0 – 30

Reading

0 – 30

Speaking

0 – 30

Writing

0 – 30

Total Score

0 – 120

COMPUTER BASED TEST

Listening

0 – 30

Structure / Writing

0 – 30

Reading

0 – 30

Total Score

0 – 300

PAPER BASED TEST

Listening Comprehension

31-68

Structure / Written Expression

31-68

Reading Comprehension

31-67

Total Score

310-677

 

Okuma Bölümü Puan Karşılaştırmaları

 

Score Comparison

 

Range Comparison

Internet Based Reading Computer Based Reading Paper Based Reading Internet Based Reading Computer Based Reading Paper Based Reading
30 30 67 28-30 28-30 64-67
29 29 66 26-28 25-27 59-63
28 28 64-65 21-24 22-24 56-58
28 27 63 17-20 19-21 52-55
27 26 61-62 14-16 16-18 48-51
26 25 59-60 11-13 13-15 44-47
24 24 58 8-10 10-12 40-43
23 23 57 5-7 7-9 34-39
21 22 56 1-4 4-6 31-33
20 21 54-55 0 0-3 31
19 20 53  
17 19 52
16 19 51
15 17 50
14 16 48-49
13 15 47
12 14 46
11 13 44-45
10 12 43
9 11 41-42
8 10 40
7 9 38-39
6 8 36-37
5 7 34-35
4 6 32-33
3 5 31
1 4 31
0 3 31
0 2 31
0 1 31
0 0 31

 

Dinleme Bölümü Puan Karşılaştırmaları

Score Comparison

 

Range Comparison

Internet Based Listening Computer Based Listening Paper Based Listening Internet Based Listening Computer Based Listening Paper Based Listening
30 30 67-68 29-30 28-30 65-68
30 29 66 26-28 25-27 60-64
29 28 65 22-25 22-24 56-59
28 27 63-64 18-21 19-21 53-55
27 26 62 15-17 16-18 50-52
26 25 60-61 12-14 13-15 47-49
25 24 59 9-11 10-12 44-46
23 23 58 5-7 7-9 40-43
22 22 56-57 1-4 4-6 34-39
21 21 55 0-1 0-3 31-33
19 20 54  
18 19 53
17 18 52
16 17 51
15 16 50
14 15 49
13 14 48
12 13 47
11 12 46
10 11 45
9 10 44
7 9 42-43
6 8 41
5 7 40
4 6 38-39
2 5 36-37
1 4 34-35
1 3 32-33
0 2 31
0 1 31
0 0 31

 

Yazma Bölümü Puan Karşılaştırmaları

 

Score Comparison

 

Range Comparison

Internet Based Listening Computer Based Listening Paper Based Listening Internet Based Listening Computer Based Listening Paper Based Listening
30 30 67-68 29-30 28-30 65-68
30 29 66 26-28 25-27 60-64
29 28 65 22-25 22-24 56-59
28 27 63-64 18-21 19-21 53-55
27 26 62 15-17 16-18 50-52
26 25 60-61 12-14 13-15 47-49
25 24 59 9-11 10-12 44-46
23 23 58 5-7 7-9 40-43
22 22 56-57 1-4 4-6 34-39
21 21 55 0-1 0-3 31-33
19 20 54  
18 19 53
17 18 52
16 17 51
15 16 50
14 15 49
13 14 48
12 13 47
11 12 46
10 11 45
9 10 44
7 9 42-43
6 8 41
5 7 40
4 6 38-39
2 5 36-37
1 4 34-35
1 3 32-33
0 2 31
0 1 31
0 0 31

 

TOEFL Sınav Gününe Dair İpuçları ve Tavsiyeler

Çok çalıştınız ve şimdi büyük gün için hazırsınız. İşte sizi sınav gününe hazırlamaya faydalı olacak bilgiler.

 

       

 

Kimlik bilgilerinizi ve sınav yeri için gerekli olan bilgileri  www.ets.org/toefl/ld adresinden kontrol ediniz.

Sınav yerine en kısa sürede nasıl gideceğinizi ve  ne kadar süreceğini önceden belirleyin. Önceden planlanmış başlama saatinden 30 dakika önce sınav yerinde olmalısınız.

Sınav sınıfı ve başlama saati gibi detayların değişmiş olma ihtimaline karşı profilinizi  bir gün önceden kontrol ediniz.

Kimliğinizi, fotoğrafınızı ve başvuru onay formunuzu yanınızda getirmeyi unutmayınız.

 

 

Sınav alanına girebilmek için geçerli bir kimlik ve başvuru onay formu göstermeniz gerekmektedir.

Fotoğraf imkanı.

Sınav yerinde fotoğrafınız çekilecek ve resmi sonuç belgesinde de kullanılacaktır.

 

 

Başlama saatinden bir kaç dakika önce bir koltuğa yerleştirileceksiniz.

Test odasında hiç bir elektronik eşya veya yiyeceğe izin verilmemektedir. Diğer yasaklar için www.ets.org/toefl sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstediğiz zaman lavaboyu kullanabilirsiniz ama unutmayınki zaman işlemeye devam edecektir.

 

 

Sınavın toplam süresi 4 saattir.

Reading (Okuma)

60-100 dakika,36-70 soru.

Paragrafları okuyun ve sorulara cevap verin.

Listening (Dinleme)

60-90 dakika, 34-51 soru.

Konferansları veya sınıf tartışmalarını dinleyin, sorulara cevap verin.

Mola

Sınava giren herkes 10 dakika zorunlu mola almak zorundadır.

Speaking (Konuşma)

20 dakika, 6 bölüm. Mikrofonu kullanarak daha önceden dinleyip okuduğunuz konular hakkında konuşun ve tartışın.

Writing (Yazma)

50 dakika, 2 bölüm.

Bir paragraf okuyun, kayıdı dinleyin ve cevabınızı (klavye kullanarak) yazın.

 

× WhatsApp