SIKÇA SORULAN SORULAR

Öğretmenlerin tamamı yabancı ve ben hiç İngilizce bilmiyorum. Nasıl iletişim kuracağım?

Biz bir dili en iyi, o dili kullananların öğreteceğine inanıyoruz. Bu yüzden tüm öğretmenlerimizin diplomalı, sertifikalı, tecrübeli yabancı eğitimcilerden oluşmasına önem veriyoruz. Hiç İngilizce bilmeyen öğrencimiz için bu durum aslında bir avantaj sağlar. Kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenmek ve kişinin konuşabilme yeteneğini geliştirmek açısından önemlidir. Öğretmenlerimiz almış oldukları formasyon eğitimiyle de öğrencinin karşılaşabileceği anlama probleminde değişik cümleler kurarak, yazı, resim ve işaret dilini kullanarak sonuca ulaşmaktadırlar.

Kelime bilgimi geliştirmek için ne yapmam gerekir?

Bunun için kesin bir yöntem sunulamasa da, en başarılı çözüm seviyeye uygun kitaplar okumaktır. Kelimeyi cümle yapısı içerisinde tanımak, o kelimenin kalıcılığını sağlamaktadır. Dil okulumuzda eğitim gören öğrencilerimiz kitaplığımızdaki kitaplardan yararlanabilirler. Ayrıca her gün bir kelime ezberlemek bir yıl içinde 365 kelime öğrenmeniz demektir.

Turizm sektöründe çalışıyorum, mesleğim ile alakalı veya iş dünyasına yönelik İngilizce kursları var mı?

English Time bünyesinde belirli meslek gruplarına veya belirli amaçlara yönelik İngilizce eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere özel hazırlanmış olan eğitim programları mevcuttur. ESP(English For Specific Purposes) özel amaçlı İngilizce kursları adı verilen bu programlar İş İngilizcesi, Finans, Turizm, Tıp, Hukuk, Bilgi Teknolojileri, Havacılık, Mühendislik gibi alanlarda teknik ve pratik İngilizce bilgisine ihtiyaç duyan kişilere yöneliktir. Örneğin turizm için konuşacak olursak eğitimlerde kullanılan materyaller ve ders içerikleri turizm ile alakalı konular, konuşma metinleri, örnek vakalar, yazışmalar vb. konu başlıklarından oluşur ve öğrenciye bu konularda pratik kazandırmayı amaçlar. Bu eğitimi alacak öğrencilerin belirli bir düzeyde İngilizce bilgisine sahip olması gerekir.

Kur sisteminden bahsediyorsunuz, 1 kur kaç saattir ve ne kadar sürer?

Okulumuzda toplam 6 kurluk bir eğitim vermekteyiz. 1 kur toplam 120 saattir. Kuru bitirme süresi seçilen programa göre değişiklik gösterir. Örneğin; öğrenci hafta içi yoğun programı ( sabah 5 gün 4 saat) seçerse 1,5 aydai (akşam 5 gün x 3 saat ) seçerse 2 ayda, hafta içi ekonomik programı seçerse ( 5 gün x 2 saat ) 3 ayda, hafta sonu programlarını seçerse ( sabah veya öğleden sonra 2 gün x 4 saat ) 4 ayda 1 kuru tamamlar.

İngilizce seviyem hangi kurda ne durumda olur?

İkinci kur sonunda öğrencimiz günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilir, dördüncü kur sonunda tüm konular üzerinde konuşabilir, altıncı kur sonunda akıcı bir şekilde konuşma ve anlama yeteneğine sahip olur. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bu sonuçlara ulaşabilmek için verilen eğitim yanında kişinin kendi çalışması ve isteği de önemlidir.

İngilizce bilgim orta seviyeye geldikten sonra yurtdışında devam etmek istiyorum, bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yurtdışı eğitim danışmanımız size yardımcı olabilir. Birçok ülkede anlaşmalı okullarımız mevcuttur.

Şirket içinde eğitim düşünülürse en iyi verimi alabilmek için kaç kişilik bir grup ve kaç saatlik bir eğitim uygundur?

Bu tip eğitim programlarında maksimum öğrenci sayısı 16 olmalı ve haftada en az 9 saatlik bir program belirlenmelidir.

Kendimi gramer konusunda iyi görüyorum ama konuşmada zorluk çekiyorum. Bunun için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Dil okullarımızdaki eğitimimizde amaç sadece gramer bilgisi vermek değildir. Uyguladığımız metotta öğretmenimiz sadece gramer bilgisi vermekle kalmıyor, okuma, konuşma, dinleme, yazma uygulaması da yapıyor. Öğretmenimizin yabancı olması ister istemez öğrencinin derslerde İngilizce konuşmasını sağlıyor. Ayrıca haftanın her günü ücretsiz aktivitelerimiz içinde bulunan konuşma sınıfımız da İngilizce konuşma pratiğini geliştirmek için düşünülmüştür.

Eğitim kalitenize inanıyorum, ancak fiyatlarınızı belirlerken hangi kriterlerden yola çıktınız? Çünkü bazı dil okulları daha ucuz...

Fiyatlarımızın bazı dil okullarından farklı olduğu söylenebilir. Bizden düşük fiyatla eğitim veren kurumlar olduğu gibi daha yüksek fiyatlı yerler de var. Ancak önemli olan bir nokta var ki, kaliteyi ucuzlattığınız anda verimsizlik başlar. Öğretmenlerimizin tamamı yabancı kişiler ve bunların maaş dışındaki, kira, sağlık gibi diğer harcamalarını da kurum karşıladığı için bu uygulanan fiyatlara yansımaktadır.

Şirket içinde eğitime başlamadan önce bir seviye testi uygulaması var mı? Eğer farklı kurlar çıkarsa nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?

Seviye tespit sınavı yapılarak gruplar oluşturulur. Eğer grubun seviyesi dışında bir veya bir kaç kişi kalmışsa bu öğrenciler şubelerimize yönlendirilir. Daha detaylı bilgi için kurumsalegitim@englishtime.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Şirket içi eğitimle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Eğitiminiz sırasında öğretmen değişikliğini nasıl açıklarsınız ?

Bu değişimi özellikle yoğun programlarımıza iki farklı öğretmen kullanarak yapmaktayız. Bu uygulamanın amacı beş gün boyunca eğitim alan öğrencilerin farklı telaffuzlarla tanışmasını sağlamaktır. Okul yönetimi gerekli gördüğü durumlarda yada şirketin haklı talebi halinde öğretmen değişikliğine gidebilir.

Dil öğrenmenin temelinde kitaplar da önemli bir rol oynuyor. Okuttuğunuz kitaplar diğer okullardan farklı. Bunun sebebi nedir?

Aslında hep eski kitapların daha iyi olduğuna dair düşünceler vardır. Fakat dilin kendini sürekli yenilediğini ve yeni kelimeleri bünyesine kattığını düşünürsek, kullandığımız kitaplarında bu değişimi yakından takip edenlerden olmasına dikkat ederiz. Kullandığımız kaynaklar, eğitim sistemimize bire bir uygun olan, yeni basım ve içinde tamamen güncel konuları toplayan farklı ve kaliteli kitaplardır.

Dil okullarınızda sınıflarınızın dışında ne gibi bölümleriniz var?

Dil okullarımızdaki öğrencilerimizin dinlenme ihtiyacını karşılayan ve çeşitli yiyeceklerin sağlıklı, kaliteli bir şekilde sunulduğu kantinimiz eğitimlerin yapıldığı 9:00 – 22:00 saatleri arasında öğrencilerimizin kullanımına açıktır. Yine aktivite salonumuzda film, uydu yayını seyredilebilir, internet kullanabilir, yabancı kitap ve dergileri okuyabilirsiniz. Giriş katlarımızda şube müdürümüzün ve eğitim danışmanlarımızın bulunduğu karşılama salonu bulunur.

Ders dışında ne gibi aktiviteler mevcut?

Haftanın her günü gramer, konuşma, yazma, okuma, dinleme aktiviteleri mevcuttur. İsterseniz bilgisayarlardan yararlanabilir, internette sizin için hazırlanan sitelerde İngilizce testler uygulayabilirsiniz. Yabancı film ve uydu yayını izleyebilir, kitaplığımızdaki uygun kitaplarımızdan alıp okuyabilirsiniz.

Başarı garantisinden bahsediyorsunuz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Eğitim boyunca öğrendikleriniz sınavlarla ölçülür. Ev ödevleriniz, öğretmeninizin sizin hakkınızdaki kanaati, sınav sonuçlarınız sizin geçme notunuzu belirler. Bir üst kura geçmek için 70 puan almanız gerekmektedir. Normal şartlarda düzenli çalışan bir öğrenci 70 ve üzeri bir puanı çok rahat alabilir. Hastalık, iş yoğunluğu gibi elde olmayan nedenlerle sınavları kaçırmış olabilirsiniz. Bu durumda ev ödevlerinizi yapıp yapmadığınıza ve devamsızlığın % 10`dan fazla olup olmadığına bakılır. Belirttiğimiz bu şartlar sizin içinde geçerli ise okuduğunuz programı ücretsiz olarak tekrar etme hakkı elde edersiniz. Bu uygulamanın sadece English Time`a has bir uygulama olduğunu da belirtmek isteriz.

Kurs seçiminde nelere dikkat etmeliyim ?

Eğitim alacağınız kursu seçerken öncelik vereceğiniz zaman ve para karşılığında ne alacağınız olmalıdır. Seçtiğiniz program mümkün olduğu kadar yoğun olmalıdır. Eğitmenlerin tamamının ana dilinin İngilizce olması da çok önemlidir, çünkü bir dili konuşabilmek yanlızca o dilin kelimelerini ve gramer yapısını bilmek değildir. O dili konuşan insanlar gibi düşünebilmek gerektirir. Son olarak bu eğitmenlerin yeterli pedagojik eğitim almış olmalarıda gerekmektedir. Bu sebeple kayıt olurken mutlak surette eğitmenlerin sertifikalarını görmek isteyiniz. ( Sertifikalar )

Kurs ücretlerini kıyaslarken nelere dikkat etmeliyim?

İngilizce eğitiminde dünya standartı 6 kurdur (beginner, elementary, preintermediate, upperintermediate ve advanced ( Eğitim Sistemi ) ve her kur en az 120 ders saati olmalıdır. Ancak bazı kurumlar bu standartların dışında eğitim programları uyguladıkları için bir kurun içerdiği ders saati değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kurs fiyatlarını kıyaslarken bir kurun fiyatı sizi yanıltacaktır. Çözüm olarak bir ders saatinin fityatını sormanızı önerebiliriz. Bunun haricinde bir ders saati fiyatına kitaplar ve tüm diğer eğitim materyalleri, kdv dahil midir? Normal derslere ilave ücretsiz aktiviteler var mıdır ve ne yoğunluktadır. Eğtimin tamamı yabancı öğretmenlerle mi yapılmaktadır? Sorgulanması gereken diğer kriterlerdendir.

× WhatsApp