SAT HAKKINDA HER ŞEY

SAT Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. SAT hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. SAT hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

SAT (Scholastic Aptitude Test) Nedir?

SAT (Scholastic Aptitude Test) Nedir?

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde  lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

 

SAT 1 “Reasoning Test”, 3 saat 45 dakika süren ve çoktan seçmeli bir testtir. Öğrencinin sayısal ve sözel yeteneğini ölçer. SAT 1, “Mathematics” (Matematik – Geometri), “Critical Reading” (İngilizce sözel/eleştirel okuma), “Writing” (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. Amerikan üniversitelerine başvurulurda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece “Mathematics” ve “Critical” Reading testlerinin sonuçları dikkate alınır, “Writing” bölümü skoru değerlendirmeye alınmaz.

 

SAT 2 “Subject Test” ise 1 saatlik bir testtir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu test, öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çİnce’dir. Pek çok Amerikan Üniversitesi SAT testlerinin en az birisini, daha prestijli üniversiteler her ikisini birden isteyebilirler. Türkiye üniversiteleri ise yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 sonucunu dikkate almazlar.

 

Yılda yedi kez ABD, Porto Riko ve ABD topraklarında ve altı kez deniz aşırı ülkelerde uygulanan bu sınav genellikle 2 ayda bir uygulanmakta olup sınavlara başvurular ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden (https://sat.collegeboard.com/) yapılır. Sınavlara katılmada herhangi bir sınırlama yoktur.

 

Özetle SAT, lise son sınıf öğrencileri ya da liseden mezun olmuş olan öğrencilerin orta öğretim boyunca edindikleri bilgi ve becerileri hangi düzeyde kullanabildiklerini aynı zamanda akademik başarı için ihtiyaç duyulan eleştirel düşünmeyi ve analiz yeteneğini ölçen bir sınavdır.

SAT Sınavına Kimler Katılabilir?

Genellikle lise son sınıf öğrencileri ya da liseden mezun olmuş olan ya da 12. Sınıfta eğitim alan ve Amerikan üniversitelerinde eğitim hayatına devam etmek isteyen kişiler katılır. SAT sınavına Upper Intermediate seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

SAT Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

Upper Intermediate seviyesi uygun kabul edilmektedir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktadır.

SAT Sınavının Süresi Ne Kadardır?

SAT 1 “Reasoning Test”, 3 saat 45 dakika sürer SAT 2 “Subject Test” ise 1 saatlik bir testtir.

SAT Hangi Kuruluşlar Tarafından Kabul Edilmektedir?

SAT sonuçları ile ancak ile ÖSYM’nin her yıl çıkardığı yabancı uyruklu öğrenci kılavuzunda yer alan üniversitelere ve Amerikan üniversitelerine başvuru yapılabilir.

SAT Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir ?

SAT sonuç belgeleri Amerikan üniversitelerine başvuru sürecinde, üniversiteler arasında farklılıklar olmakla beraber genel olarak 5 yıl için geçerlidir. Türkiye üniversitelerine başvuran yabancı uyruklu öğrenciler için ise girilen sınavın geçerliliği 2 yıldır.

SAT Sınavına Nasıl Başvurulur?

SAT başvuruları https://sat.collegeboard.com/home adresinden online gerçekleştirilebilir.

2017 SAT Sınav Ücreti Ne kadardır ?

SAT sınav ücreti ek ücretler hariç  $75’dır.

SAT Sınavında Geçerli, Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

SAT testinin her bir bölümü minimum 200 ve maksimum 800 puan ölçeğindedir. Ortalama skor 500 civarında olduğu için amaç ve üzerini hedeflemektir.

SAT Sınav Puanlama Sistemi Nasıldır ?

SAT’ın her bölümü 200-800 arasında puan ölçeğine sahiptir ve çoktan seçmeli ve makale için iki yazma alt puanı vardır.

SAT Sınavının İçeriği Nasıldır?

SAT I:

 • Eleştirisel okuma: Eleştirisel okuma bölümü, cümle tamamlama sorularından kısa ve uzun okuma parçalarından oluşur. Bu bölüm üç alt bölümden oluşur;
 • 25 dk. iki bölüm, çoktan seçmeli sorular
 • 20 dk.  bir bölüm, çoktan seçmeli sorular
 • Matematik: Matematik bölümü, temel matematik, cebir, geometri ve benzeri şeyler üzerinde sorulardan, üç alt bölümden oluşur;
 • 25 dk. bir bölüm, problem çözme ve öğrenci soruları cevaplar
 • 25 dk. bir bölüm, soruları çözme
 • 20 dk. bir bölüm, çoktan seçmeli sorular
 • Yazma: yazma bölümü gramerin yanında yazma becerilerinizi test eder ve 2 alt bölümden oluşur;
 • makale için 25 dakikalık bir bölüm
 • 25 dakikalık bir bölüm, çoktan seçmeli sorular
 • 10 dakikalık bir bölüm, çoktan seçmeli sorular

SAT II:

SAT konu testleri, aday üzerinde 22 konudan seçilen konularla 1 saatlik çoktan seçmeli soruları kapsar. Her konuya özgü konu testleri için hazırlanmış SAT sınavı hakkıyla ilgili soru ve bilgi mevcuttur.

SAT Yetkili Sınav Merkezleri

Ankara – Bilkent Üniversitesi

İstanbul – İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İzmir – Özel İzmir Amerikan Koleji

Tarsus – Özel Tarsus Amerikan Koleji

× WhatsApp