PROFICIENCY SINAVI HAKKINDA HER ŞEY

Proficiency sınavı, özel üniversitelerin hazırlık sınavlarını geçmek için yapılan ‘ İngilizce Yeterlik’ sınavıdır. Bu sınav okuma, dinleme, dilbilgisi ve yazma sınavı olmak üzere dört bölümden oluşur. Bu sınav, üniversitelerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırladıkları bir yabancı dil sınavı olduğundan, bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinleme yetisini test ederken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü sınavlarına dahil etmeyebilirler. Sınav puanı, üniversite göre değişiklik göstermektedir.

 

Okuma bölümünde, öğrencilerin İngilizce okuma ve kelime bilgilerinin sınandığı çeşitli uzunlukta okuma parçaları ile 40 soru vardır. Sınav süresi 1 saat 30 dakikadır.

 

Dinleme bölümünde üç ayrı bölümden oluşan 30 soru vardır. Öğrencilerin İngilizce dinleme becerilerini ölçen bu bölüm 35 dakikadır ve tüm dinleme parçaları iki kez dinletilmektedir.

 

Dilbilgisi bölümünde öğrenciye, boşluklu okuma parçaları, cümleler ve diyaloglar verilerek dilbilgisi kuralları doğrultusunda ve anlatım bütünlüğünü bozmayacak şekilde tamamlaması istenmektedir. Sınav süresi 1 saattir.
Yazma bölümünde öğrencilerin yazma becerileri test edilir. Öğrenciler, verilen iki konudan birini seçerek yaklaşık 350 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenmektedir. Sınav süresi 1 saat 15 dakikadır.

× WhatsApp