IELTS Speaking Test İçin Hayat Kurtarıcı 8 İpucu

IELTS Speaking Test İçin Hayat Kurtarıcı 8 İpucu

Dünya üzerinde yeterlilik (proficiency) sınavı olarak uygulanan sınavların en geçerlilerinden biri olan IELTS, özellikle son yıllarda ülkemizde daha çok rağbet görmeye başladı. Eskiden genellikle yurtdışında okumak isteyen kişiler bu sınava girerken artık günümüzde de yurtiçinde faaliyet gösteren okulların ve şirketlerin de IELTS sınavından alınan puanı kabul etmesi üzerine, sınava olan talep doğal olarak arttı.

Sınava girecek olan kişiler 7 ve üzeri puan almak için yoğun bir çalışma temposuna girmekteler. Öğrenciler genel olarak dinleme ve konuşma bölümlerinde zorlanmakta ve özellikle konuşma bölümünde olağandan daha fazla heyecanlanmaktalar. Bu yazıda, IELTS “speaking” sınavı esnasında yaşanan heyecandan kurtulmak ve iyi bir “score” elde etmek için 8 hayat kurtarıcı ipucu bulacaksınız.

IELTS “speaking” sınavı üç bölümden oluşmakta ve ilk bölümde, sınavı yapan kişiyle 4-5 dakikalık bir diyalog yapılmaktadır. Bu bölümdeki konuşma konuları genelde aile, iş, ev hayatı, kişisel ilgi alanları gibi genel konulardan seçilmektedir. İkinci bölümde ise sınavı yapan kişiyle, daha spesifik bir konu üzerine yaklaşık 2 dakikalık bir konuşma gerçekleştirilmektedir. Son bölümde, sınavı yapan kişi bir önceki bölümde konuşulan konu çerçevesinde sınava giren kişiye sorular sormakta ve bu bölüm yaklaşık 4-5 dakika sürmektedir.

1) Cevapları ezberlemeyin

İlk bölümde konuşulacak konular zaten belli olduğu için öğrenciler genel olarak bu konular hakkında bir metin hazırlayıp, bu metni ezberlemek gibi bir hataya düşmekteler. Unutmayın ki karşınızda oturan kişi bir profesyonel ve çok rahat bir şekilde sizin cümlelerinizin ezberden mi yoksa spontane bir şekilde mi kurulduğunu anlayabilir. Daha da önemlisi, araya bir soru sıkıştırarak ezberinizi bozabilir. Kısacası, bu yöntem sizin puanınıza negatif olarak etki edebilir.

2) Geniş yelpazede gramer yapıları ve kelime kullanın

IELTS “speaking” sınavındayken, karşınızdaki kişi sizi şu kriterlere göre değerlendirecek; akıcılık ve uyum, kelime bilgisi, gramer bilgisi ve doğru kullanım, telaffuz. Bütün konuşmanızı aynı yapılarla devam ettirmeyin. Bunun yerine zamanlar arasında mantıklı geçişler yapın ama konudan ayrılmayın. Bazı cümleleri aktif yapıda söylerken arada bazı cümleleri pasif yapıda söyleyin. Bağlaçlar kullanmaya çalışın. Kelime kullanırken aynı kelimeyi tekrar kullanmak yerine onun bilinen ve yaygın kullanılan eş anlamlısını tercih edin. Ve en önemlisi… Bunları yaparken zorlayarak değil, otomatik olarak bu şekilde konuştuğunuzu karşı tarafa hissettirin.

3) Şatafatlı ve az bilinen kelimeler kullanmayın

Öğrencilerde genellikle sınavı yapan kişiyi etkilemek için kıyıda köşede kalmış kelimeleri kullanma eğilimi vardır. YAPMAYIN! Bu tarz az bilinen veya az rastlanan kelimeleri kullanmak hata yapma ihtimalinizi arttıracaktır. Böyle bir durumda, kelimeyi yanlış telaffuz etmeniz veya yanlış bir yerde kullanmanız size puan kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

4) Aksanı dert etmeyin

Sınavı yapan kişi sizi aksanınıza göre puanlamayacaktır. Eğer doğru ve akıcı bir şekilde kendinizi ifade edebiliyor ve iletişim kurabiliyorsanız, tedirgin olmanızı gerektirecek herhangi bur durum söz konusu olmayacaktır. O yüzden aksan yapmaya çalışarak performansınızı riske atmayın.

5) Ufak “Pause”lar verin

Size sınavı yapan kişi tarafından bir soru sorulduğunda, çok sık ve uzun olmadığı sürece düşünmek için ufak “es”ler vermenin bir zararı yok. Bu günlük hayatta da başka birisiyle iletişim kurarken yaptığımız bir eylem olduğundan dolayı sınavı yapan kişi bu yüzden puanınızı kırmayacaktır. “Es” verirken aşağıdaki tarzda ifadeler kullanmanız sizi daha profesyonel gösterecektir.

  • That's an interesting question.
  • I have never thought about that, but...
  • Let me see.
  • That's a good point.
  • That's a difficult question, but I'll try and answer it.

6) Cevaplarınızı Detaylandırın

Size sorulan soruları tam şekilde ve detaylandırarak cevaplamaya özen gösterin. Sınavı yapan kişinin size aynı konuyla ilgili başka bir soru sorarak sizi yönlendirmesini beklemeyin. Eğer verdiğiniz cevaplar kısa ve özensizse, bu karşıdaki kişide sizin bir konu üzerinde detaylı bir konuşma yapamadığınız ve bağımsız bir İngilizce kullanıcısı olmadığınız izlenimini uyandıracaktır.

7) Monoton bir tonda konuşmayın

Konuşma esnasında belli kelimelere vurgu yapmak ve cümlenin önemli yerlerinde bilinçli “es”ler vermek, konuşmanızı daha ilgi çekici kılacaktır. Ayrıca konuşurken jest ve mimiklerinizi, konuşmanın akışı doğrultusunda uygun bir şekilde kullanmak yine performansınızın etkisini arttıracaktır.

8) Yaygın IELTS konuları üzerine pratik yapın

Yukarıda da bahsettiğim gibi ikinci bölümde, sınava giren kişiye bir konu verilerek 2 dakikalık bir konuşma yapması beklenmektedir. İnternette çok rahat bulabileceğiniz konular üzerine arkadaşlarınızla konuşmalar yaparak, hem konu hakkında farklı fikirler edinebilir hem de o konuyla alakalı kelime ve kelime gruplarını öğrenebilirsiniz.

Eğer İngilizceniz yeteri kadar iyiyse ve bu 8 ipucunu uygularsanız, IELTS speaking sınavından 7 ve üzeri bir “score” almanız düşündüğünüzden çok daha kolay olacaktır.

Hepinize başarılar…

 

Tayfun DAL
Director of Studies
English Time Language Schools
and Overseas Education

 

Yorum yapın