Gmat Nedir?

 Gmat Nedir?

 

Hem ülkemizde hem de uluslararası düzeyde uygulanan çeşitli sınavlar vardır. Bu sınavlardan daha yüksek puan almayı hedefleyen öğrenciler için özel bazı hazırlık programları uygulanır. GMAT sınavı da özel sınavlar için bir hazırlık eğitimidir. GMAT nedir sorusu öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. GMAT nedir sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir; GMAT sınavında hazırlık programında genel İngilizce eğitimi yerine öğrencinin gireceği sınava yönelik çeşitli hazırlık eğitimlerine odaklanılmaktadır.

 

GMAT nedir sorusu için özel sınav türlerinden birisini oluşturmaktadır denilebilir. GMAT sınavı genellikle yurt dışında işletme yüksek lisansı yani MBA yapmak isteyen öğrenciler için gerekli bir sınavdır. Ayrıca bu eğitimleri veren bazı kurumlar da GMAT sınavını öğrencilerden istemektedir. MBA üzerine eğitim veren pek çok üniversite ve kurum GMAT sınavını öğrencilere şart koşmaktadır. GMAT sınavı Pearson VUE tarafından yapılan bir sınavdır.

 

GMAT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

GMAT sınavı içerisinde 4 farklı bölüm vardır. Bu bölümlerin her biri öğrenci için ayrı şekilde değerlendirilir ve puan sistemi oluşturulur. GMAT sınavında bölümler Sayısal, Sözel ve Analitik Yazma Becerisi ve Entegre Mantık olarak ayrılmaktadır. Sözel Bölüm içerisinde toplam yanıtlanması gereken soru sayısı 41 adettir. özel bölümde 0 ile 60 arasında bir puan alınır.

 

Sayısal bölümde toplamda 37 adet soru cevaplanır. Bu bölümde de 0 ile 60 arası bir puan elde edilir. Analitik yazma ve Entegre Mantık bölümlerinde ise soru başına 6 ve 8 puan elde edilir. Bu bölümlerde soru sayısı da artmaktadır. Sınav sonrası öğrencinin kazandığı puan ise 200 ile 800 arasında olmaktadır. Genellikle pek çok üniversite en az 600 GMAT puanını kabul etmektedir.

 

GMAT Sınav Süresi ve Ücretleri

 

MBA eğitimi yapmak isteyen pek çok öğrenci GMAT nedir şeklinde sorular sormaktadır. GMAT nedir sorusu aslında sadece MBA eğitimi almak isteyen öğrencilerin hedefinde olan bir sorudur. GMAT nedir sorusu özel sınavları kapsayan bir sorudur. Bu nedenle GMAT kursu bu özel sınavlara yönelik olarak oluşturulmuştur. GMAT sınavı için bir harç bedelinin ödenmesi gerekir. GMAT sınavı için ödenen harç bedelleri her yıl değişiklik göstermektedir. Özellikle GMAT nedir sorusunun ardından öğrenciler ücret ve sürelerle ilgili araştırma yapmaktadır.

 

GMAT sınavı için belirlenen yeni ücretler 250 Amerikan Dolarıdır. Bu harç bedelini yatırdıktan sonra sınava girmeye hak kazanabilirsiniz. GMAT kursu özel bir kurs ve sınav olduğu için ücretler de diğer sınavlara göre daha pahalıdır. GMAT sınavı süreleri ise 3 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Molalarla beraber bu süre 4 saate kadar çıkmaktadır.

 

GMAT Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Gmat sınavı için başvuru şekilleri çok fazladır. Özellikle GMAT nedir sorusundan sonra öğrenciler tarafından sınava başvuru alternatifleri de sorulmaktadır. Eğer bir GMAT kursu içerisindeyseniz kurs eğitmenlerinden de bu bilgileri alabilirsiniz. Fakat bir GMAT kursu öğrencisi değilseniz kendi başınıza başvuru yapmanız gerekir. GMAT sınavı başvuruları online, telefon ya da posta yoluyla yapılmaktadır. Eğer sınav başvurusunu posta yoluyla yapacaksanız mutlaka sınavdan 15 gün önce yapmanız gerekir.

 

Online kayıtlar için www.mba.com adresini kullanabilirsiniz. Sınavla ilgili tüm detayı GMAT kursu aracılığıyla alabilir yine başvuruları da GMAT kursu aracılığıyla yapabilirsiniz. GMAT kursu hem size yol gösterecek hem de sınavla ilgili bir eğitim almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle GMAT kursu başvuru esnasında da işinize yarayacak bir kurs türüdür.

 

Yorum yapın