CPE HAKKINDA HER ŞEY

CPE Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. CPE hazırlık eğitimleri de bunlardan biridir. CPE hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

CPE ( Certificate of Proficiency in English ) Nedir?

CPE sınavına lisans sonrası ve doktora yapmak isteyen kişilerin yanı sıra ,seminer ve akademik faaliyetlerde araştırma projelerine öncülük edebilen ve uluslararası platformda üst yönetimde görev alan kişiler katılabilir. CPE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

CPE Sınavına Kimler Katılabilir?

Üniversite ve yüksek öğrenim düzeyinde İngilizce eğitim alan, uluslararası profesyonel kurumlarda çalışan ,İngiltere ve  Avusturalya vizesi için başvuran kişiler bu sınava katılabilir. CAE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

Hangi Kurumlar CPE Sertifikasını Kabul Eder ?

CPE sertifikası birçok uluslararası kurum, üniversite ve devlet daireleri tarafından  kabul görmektedir.

CPE Sınavına Nasıl Başvurulur ?

CPE sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedirİlgili Sınav Merkezlerinin detaylarına ulaşmak için  internet aracılığı ile https://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

  1. Sınav merkezi Bulma

Siteye ulaştıktan sonra (https://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tesbit edin.

  1. Tesbit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme

İlgili sınav merkezi ile iletişem geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşlabilir.

  1. Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz ?

CPE sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla ve her sene değişmekle birlikte yılda ortalama 6- 10 sefer yapılmaktadır.

CPE Sınav Ücreti Ne Kadardır ?

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

CPE Sınavının Süresi Ne Kadardır?

5 bölümden oluşan sınav toplam 4 saat 40 dakikadır.

 

Paper

Content

Time

Reading

4 parts/34 questions

1 hour 15 minutes

Writing

2 parts

1 hour 30 minutes

Use of English

5 parts/50 questions

1 hour

Listening

4 parts/30 questions

about 40 minutes

Speaking

4 parts

15 minutes per pair of candidates

CPE Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir ?

CPE sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur , herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı basari ile gecen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

CPE Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır ?

CPE sınavına advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

CPE Sınavında Geçerli , Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir ?

CPE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya CPE sertifikası verilir.  Aşağıda sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir.

 

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C2 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu daha düşük olan adaylar, CPE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci C1 Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B2 seviyesinin üstünde kalmış ise B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

 

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CPE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

FCE Certificate / C1 level

Grade C

60-74

FCE Certificate / C1 level

Level B2

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

CPE Sınavının İçeriği Nasıldır ?

CE Sınavının İçeriği Nasıldır?

 

CPE sınavı Okuma, Yazma, İngilizce kullanım, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşur ve her bölüm toplam sonucunuzun %20’sini temsil etmektedir.

 

Okuma Bölümü:

 

Toplam 1 saat 30 dakika ve 4  bölümden oluşmaktadır. 40 sorudan oluşan okuma bölümünde gazete, magazin, kitap, broşür ve benzeri metinleri rahatlıkla anlamanız ve boşluk doldurmalı ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız gerekmektedir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav Kağıt Biçimi         Sınav kağıdı dokuz tane metin ve buna eşlik eden kelime ve anlama bölümlerinden oluşur.
Zamanlama 1 saat 30 dakika
Bölüm Sayısı 4
Soru sayısı 40
Görev Türleri Kelime tamamlama testi, boşluklu metin, çoktan seçmeli

 

Metin Türleri      Sıradaki kitaplardan (kurgusal ya da kurgusal olmayan); dergilerden, magazinlerden, gazetelerden, bilgilendirici yazılardan (reklamlar,rehber kitaplar, kılavuzlar..) alınmış makaleler
        Metinlerin

        uzunluğu

Toplamda yaklaşık 3000 kelime

 

Cevap formatı Bu kağıdın tüm bölümleri için, adaylar cevap kağıdındaki doğru kısımları gizleyerek cevaplarını söylerler.
Puanlama Bölüm 1 – her doğru cevaba bir puan. Bölüm 2, 3,4 – her doğru cevaba iki puan. Sonrasıda toplam puanın tüm kağıt için maksimum 40 puan olmak üzere ortalaması alınır.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu  Çoktan seçmeli cümle /kelime tamamlama testi,  deyimler, tanzimler, kalıplar, tamamlama, öbeksi eylemler,anlamsal kesinlikler
Biçim Her biri altı boşuktan oluşan ve farklı kaynaklardan alıntılanmış üç tane birbirinden farklı metin. Adaylar her boşluk için dört şıktan doğru olan kelime ya da kelime grubunu seçmelidir.

Soru sayısı

18

Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan seçmeli, detay, görüş, davranış, uyum, ana düşünce, çıkarım, metin düzenleme özellikleri (örnekleme, karşılaştırma, gönderme)
Biçim         Farklı kaynaklardan alınmış aynı konu ile alakalı dört metin, her biri iki ya da dört şıklı sorulardan oluşur.

Soru sayısı

         8

Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu Boşluklu metin, anlam bütünlüğü, tutarlılık, metin yapısı, bütünsel anlam
Biçim Metinden alınanlar farklı bir düzende verilir ve adaylar bunların nereden alındığını bulmaya çalışır.

Soru sayısı

7
Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan seçmeli, detay, görüş, davranış, uyum, ana düşünce, çıkarım, metin düzenleme özellikleri (örnekleme, karşılaştırma, gönderme)
Biçim Dört adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir metin

Soru sayısı

7

 

     
 

 

Yazma Bölümü:

 

Toplam 2 saat ve 2 bölümden oluşur. Bu bölümde; kompozisyon, teklif, rapor ve değerlendirme gibi en az iki farklı kompozisyon yazmanız gerekmektedir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav Kağıt Biçimi

        Sayfa iki bölümden oluşur.

.

Zamanlama 2 saat
Bölüm Sayısı 2
Soru sayısı Adaylardan iki görevi tamamlamaları beklenir: Bölüm bir deki zorunlu kısım ve bölüm 2 deki beş seçenekliden bir tanesi
Görev Türleri Sıradaki metin türlerinden bir dizigörev: makaleler, denemeler, mektuplar, teklifler, raporlar, eleştiri yazıları

Her görevin bir amacı ve bir hedef okuyucusu vardır.

 

Cevap formatı          Adaylar soru kitapçığındaki öngörülen sayfada bulunan gri kısımlara cevaplarını yazarlar. Cevaplar tükenmez kalem ile yazılmalıdır. Soru kitapçığında boş sayfalar vardır; bunlar eğer gerekirse not almak için kullanılabilir.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu  Birinci soru

 Aşağıdakilerden birini yazın:

Makale, deneme, mektup teklif.

Metnin türü akıcıdır.

Biçim Adaylardan verilen mataryale yaklaşık yüz kelime ile cevap vermeleri istenir. Bu gazetelerden, magazinlerden, kitaplardan, mektuplardan veya reklamlardan alıntılar içerebilir veya bir konuşma esnasında konuşan kişilerin alıntılarına dayalı olabilir. Verilen mataryel görsel bir malzeme tarafından da desteklenebilir.
Görevlerin sayısı ve uzunluğu Bir tane zorunlu görev, 300 ile 350 kelime arası
Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu İkisinden biri:                                 2 ve 4. sorular

Aşağıdakilerden birini yazın

Makale, mektup, teklif, rapor, eleştiri yazısı                             veya    

5.soru                                 Aşağıdakilerden birini yazın; belirlenmiş iki kitaptan birine dayalı makale, deneme, mektup, rapor, eleştiri yazısı

Biçim         Bağlam içinde kullanılmış yazma görevleri, her biri yetmiş kelimeden fazla olmayacak
Görevlerin sayısı ve uzunluğu

Adayların içlerinden bir tanesini seçtiği beş görev, 300 ile 350 kelime

 

 

     
 

 

İngilizce Kullanımı Bölümü:

 

Toplam 1 saat 30 dakika ve 5 bölümden oluşur. 44 sorudan oluşan bu bölümde doğru kelimeleri ve deyimleri yerinde ve zamanında kullanma kabiliyetiniz sınanmaktadır.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav Kağıt Biçimi Beş bölümden oluşmaktadır.
Zamanlama 1 saat 30 dakika
Bölüm Sayısı 5
Soru sayısı 44
Görev Türleri Şıksız boşluk doldurma testi, kelime türetme, boşluklu cümleler, cümle geçişleri, anlam bütünlüğü soruları ve özet yazma görevi

 

Cevap formatı Adaylar cevaplarını iki cevap kağıdına yazarlar. Soru kağıdına yazabilirler ama verilen zaman içinde cevaplarını cevap kağıdına geçirmek zorundadırlar. 1, 2 ve 3. Bölümler için, birinci cevap kağıdında verilen boşluklara büyük harfle yazmalıdırlar. 4 ve 5. Bölümler için adaylar ikinci cevap kağıdına yazarlar ve büyük harfle yazmalar istenmez.
Puanlama Bölüm 1 ve 2 için her doğru cevap bir puan alır. Bölüm 3 te her doğru cevap iki puan alır. Bölüm 4 te her cevap iki puana kadar puan alır. Bölüm 5 te 40- 43 arasındaki sorularda her doğru cevap iki puan alır. 44. soruda 14 mevcut puan bulunmaktadır. Dört puana kadar olanlar içeriğe bakılarak 10 puana kadar olanlar özet yazma becerilerine göre verilir.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu  Şıksız boşlukdoldurma

Gramer ve kelime odaklı

Biçim 15 adet boşluk içeren boşluk doldurma metni
Soru sayısı 15
Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu

Kelime türetme

Kelime odaklı

Biçim On adet boşuktan oluşan bir metin. Her boşluk bir kelimeye uyar. Eksik olan kelimelerin kökleri metnin yanında verilir ve eksik kelimenin türüne göre değiştirilmelidir.

 

Soru sayısı 10
Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu

Boşluklu cümleler

Biçim

Sorular üç ayrı cümleden oluşur. Her cümle bir boşluk içerir. Boşluğa gelecek kelime üç cümle ile alakalıdır. Adaylar üç cümleye de uyan bir kelime yazmalıdırlar.

 

Soru sayısı

6

 

Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu

Anahtar kelime dönüşümü

Gramer ve kelime odaklı

Biçim Cümle içinde 8 ayrı öge ve verilen anahtar kelimeyi içeren 3 ila 8 kelimeyi tamamlamak için bir boşluklu cevap.
Soru sayısı

8

 

Bölüm 5
Test türü ve yoğunlaşılan konu Anlama soruları ve özet yazma görevi; Soruların odağı dili kullanma bilincidir. (sözcüksel ögeleri anlama gücü, sözbilim ve biçime ilişkin hünerler ve referanslama)

Özetin odak noktası bilgi seçimi, cümleleri birbirine bağlama ve cümle yapısıdır.

Biçim Her biri iki soru içeren iki metin. Özet görevi bu metinlerle ilgili bilgi seçimini gerektirir.
Soru sayısı 4 –  Bir özet yazma görevi

 

 

     
 

 

Dinleme Bölümü:

 

Yaklaşık 40 dakika ve 4 bölümden oluşur. 28 sorudan oluşan bu bölümde akademik seminer, konuşma ve mülakatları takip edip anlamanız beklenir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav Kağıt Biçimi Kağıt dört bölümden oluşmaktadır. Her bölüm kaydedilen metin ya da metinlerden ve ona ait anlama bölümlerinden oluşur. Her bölüm iki kere dinlenir.
Zamanlama Yaklaşık 40 dakika
Bölüm Sayısı 4
Soru sayısı 28
Görev Türleri Çoktan seçmeli, cümle tamamlama, eşleştirme
Metin Türü Monologlar, Karşıklı konuşmalar, röportajlar, münakaşalar, konuşmalar, radyo oyunları, dersler, yorumlar, belgeseller, talimatlar
Cevap formatı Adaylara cevaplarını dinleme sırasında, soru kağıdında bulunan boşluklara yazmaları tavsiye edilir. Testin sonunda cevapları cevap kağıdına geçirmek için beş dakika verilecektir. Adaylar cevap kağıdındaki kutuya istenen harfi, kelimeyi Ya da ifadeyi yazarak ya da doğru boşluğu doldurarak işaretlerler.
Ses Bandı Kayıt Bilgisi Her görev için talimatlar soru kağıdında verilir ve ayrıca kayıttan da dinlenir. Bu talimatlar adayların görevle bağlantı kurabileceği belli uzunluktaki duraklamaların duyurularını içerir. Ses türleri,  farklı konuşma türleri ve aksağanlar her dinleme kağıdında kayıtlarda bulunan  testi alan kişilerin uluslarasası bağlamlarına uygun olarak kayıtlardaki farklı bağlamları göstermek için dinletilecektir
Puanlama Her doğru cevap bir puan alır.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu Üç şıklı çoktan seçmeli soru

ana düşünce, detay, işlev, amaç, konu, konuşmacı, hitap edilen kşi, his, davranış, düşünce ve benzeri

 

Biçim Monolog veya karşıklı diyaloglardan oluşan ve Her biri yaklaşık olarak bir dakika süren birbirinden bağımsız dört metin. Metin başına herbiri üç seçeneğe sahip iki şıklı soru vardır.
Soru sayısı 8
Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu Cümle tamamlama

özel bilgi,belirli düşünce

Biçim Üç ya da dört dakika süren monolog veya harekete geçiren monolog (sorular sorarak konuşma sağlanır)

 

Soru sayısı 9
Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu Dört şıklı çoktan seçmeli soru  fikir, ana düşünce, detay, anlam çıkarma
Biçim Üç ya da dört dakika süren karşılıklı konuşmaları içeren bir metin
Soru sayısı

 

5

Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu Üç kişi ile yapılan çoktan eşleştirme

Adaylar iki konuşmacıdan birinin ya da her ikisinin konuşmalarını aynı fikirde olduklarını ifade ettiklerindemetinde eşleştirirler.  Belirtilmiş veya belirtilmemiş düşünce, uzlaşma ya da uzlaşmama

Biçim İki ya da üç dakikaya kadar süren, görüşlerin karşılıklı değiştirildiği ve aynı fikirde olunup olunmamasının ifade edildiği karşılıklı konuşmaları içeren bir metin.
Soru sayısı

6

 

 

     
 

 

Konuşma bölümü:

 

Bu bölüm 19 dakika ve 3 bölümden oluşur. Bu bölümde etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanmaktadır. Bununla birlikte 2013 yılında sunulacak olan yeni Speaking testinde süre 16 dakika ya ,iinerken bazı değişikliklerde gerçekleştirilecek.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav Kağıt Biçimi Konuşma sınavı 3 bölümden oluşur.
Zamanlama 19 dakika
Bölüm Sayısı 3
Karşılıklı etkileşim modeli İki aday ve iki gözetmen. Sınav gözetmenlerinden bir tanesi muhatap olunan kişi ve denetçi olarak görev yapar. Ve etkilelişimi adaylara sorular sorarak ya da görevi adaylara açıklayarak sağlar. Diğeri sadece denetleme yapar ve konuşmaya katılmaz.
Görev Türleri Sınav gözetmeni ve diğer aday arasında kısa değiş tokuşlar, her iki adayın bulunduğu birlikçi bir görev, 2 dakikalık söz alma sırası ve bunu takiben konuşma.
Puanlama Adaylar test sırasındaki performanslarına göre değerlendirilirler.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve format Muhatap olunan kişi ve her aday arasında geçen konuşma
Odak Genel etkileşimsel ve sosyal dil
Süre 3 dakika
Bölüm 2
Test türü ve format Adaylar arasında çift yönlü diyalog, adaylara karar verme görevinde kullanılan yazılı ve görsel uyarıcılar ile talimatlar verilir.
Odak Etkileşimi sürdürmek, değiştirilen düşünceler, düşünceleri ifade etme ve savunma, aynı fikirde olma ya da olmama, öneride bulunma, uzlaşma yolu ile bir karara varma ve benzeri
Süre 4 dakika
Bölüm 3
Test türü ve format Her adaydan söz alınan konularla ilgili bir konuşma ile sürdürülen kişisel bir söz alımı, her adaya dönüşte cevap vermesi için yazılı bir soru verilir. Konuşmalara katılan gözetmen söz alınan zamanlardaki konuları tetkik etmek için bir konuşma başlatır.
Odak Daha büyük bir konuşma bütünü oluşturmak, düşünceleri ifade etmek ve sorgulamak, konuları geliştirmek
Süre 12 dakika (her aday için iki dakikalık söz sırası ve bunları takip eden yaklaşık 8 dakika)

 

     
 

Sample CPE Practice Tests

CPE Sınavının Türkiye’de Uygulanan Sınavlara Göre Eşdeğerlilik Puanları Nelerdir ?

CPE

ÜDS / KPDS

A

100

B

98

C

95

CPE Puan Tablosu

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CPE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

CPE Certificate / C2 level

Grade C

60-74

CPE Certificate / C2 level

Level C1

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

CPE Sınav Gününe Dair Tavsiyeler

CPE Yetkili Sınav Merkezleri

× WhatsApp