CAE HAKKINDA HER ŞEY

CAE Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. CAE hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. CAE hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

CAE ( Certificate in Advanced English ) Nedir?

Cambridge Üniversitesi’nin düzenlediği CAE sınavı, iş dünyasında ve eğitim kurumlarında Advanced seviyesini belgeleyen bir sınavdır. Öğrencinin ileri düzeyde İngilizce hakimiyetinin yeterli olup olmadığını ölçmektedir. Avrupa dil pasaportu düzeyi C1′ e karşılık gelir. Sorular gerçek dünya ile ilgili konuları temel alır. Bu düzeyde İngilizce konuşanlar üniversitelerde her türlü akademik dersleri takip edebilir. İş yaşamında profesyonel düzeyde iletişim kurabilir. Ayrıca alınan sertifika, İngiltere’deki üniversitelerin çoğunun giriş şartlarında kabul görmektedir.

CAE Sınavına Kimler Katılabilir?

Üniversite ve yüksek öğrenim düzeyinde İngilizce eğitim alan, uluslararası profesyonel kurumlarda çalışan ,İngiltere ve  Avusturalya vizesi için başvuran kişiler bu sınava katılabilir. CAE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

Hangi kurumlar CAE sertifikasını kabul eder ?

Dünyada 3.000’den fazla üniversite, kurum ve devlet dairesinin yanı sıra İngiltere ve Avustralya konsoloslukları vize başvurularında CAE sertifikasını  kabul etmektedir.

CAE Sınavına Nasıl Başvurulur ?

CAE sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili Sınav Merkezlerinin detaylarına ulaşmak için  internet aracılığı ile https://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

 

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

1. Sınav merkezi Bulma
Siteye ulaştıktan sonra (https://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tesbit edin.

2. Tesbit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme
İlgili sınav merkezi ile iletişem geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşılabilir.

3. Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz ?
CAE sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla ve her sene değişmekle birlikte yılda ortalama 30 – 40 sefer yapılmaktadır.

CAE Sınav Ücreti Ne Kadardır ?

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

CAE Sınavının Süresi Ne Kadardır?

5 bölümden oluşan sınav toplam 4 saat 40 dakikadır.

 

Paper

Content

Time

Okuma

4 bölüm /34 soru

1 saat 15 dakika

Yazma

2 bölüm

1 saat 30 dakika

İngilizce Kullanım

5 bölüm / 50 soru

1 saat

Dinleme

4 bölüm / 30 soru

40 dakika civarı

Konuşma

4 bölüm

15 dakika aday başına

CAE Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir ?

CAE sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur , herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı basari ile gecen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

CAE Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır ?

CAE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte English Time Dil Okullarında her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

CAE Sınavında Geçerli , Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir ?

CAE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya CAE sertifikası verilir.  Aşağıda sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir;

 

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CAE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

CAE Certificate / C1 level

Grade C

60-74

CAE Certificate / C1 level

Level B2

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

 

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C2 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu daha düşük olan adaylar, CAE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci C1 Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B2 seviyesinin üstünde kalmış ise B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

CAE Sınavının İçeriği Nasıldır ?

CAE sınavı Okuma, Yazma, İngilizce kullanım, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşur ve her bölüm toplam sonucunuzun %20’sini temsil etmektedir.

 

Okuma Bölümü:

 

Toplam 1 saat 15 dakika ve 4 bölümden oluşmaktadır. 34 sorudan oluşan okuma bölümünde gazete, magazin, kitap,broşür ve benzeri metinleri rahatlıkla anlamanız ve boşluk doldurmalı ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız gerekmektedir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
Sınav Kağıt Biçimi Sınav kağıtı anlamaya yönelik çeşitli testlerden oluşan 4 bölüm içerir. Bölüm 1
Test tipi ve yoğunlaştığı konu Çoktan seçmeli. Detay, fikir, amaç, tarz, ana fikir, çıkarım yapma, tutum, metin düzenleme (örneklendirme, karşılaştırma, referans)
Zamanlama 1 saat 15 dakika Biçim  Herbiri 4 şıklı çoktan seçmeli 2 sorusu olan 3 adet konulu metindir.
Bölüm Sayısı 4 Soru Sayısı 6
Soru sayısı 34 Bölüm 2
Test Tipleri Çoktan seçmeli, boşluklu test, çoktan eşleştirme Test tipi ve yoğunlaştığı konu Boşluklu metin. Metin biçimi, bütünlülük ve uyum.
Metin Tipi Gazetelerden, dergilerden, kitaplardan (kurgusal ve gerçek) alınan, tanıtıcı ve bilgilendirici materyallerdir. Biçim  İçinden paragrafları alınmış ve karmaşık sırayla verilmiş bir metindir. Adaylar hangi paragrafın metnin neresinden alındığına karar vermelidir.
Metinlerin Uzunluğu Her metin için yaklaşık 550-850 kelime. Toplamda yaklaşık 3000 kelime. Birinci bölümdeki 3 kısa metindeki toplam kelime 550-850 kelime aralığındadır. Soru Sayısı 6
Bölüm 3
Test tipi ve yoğunlaştığı konu Çoktan seçmeli. Detay, fikir, amaç, tarz, ana fikir, çıkarım yapma, tutum, metin düzenleme (örneklendirme, karşılaştırma, referans)
Cevap Biçimi Bu kağıdın her bölümü için adaylar cevaplarını ayrı verilen cevap anahtarındaki şıkları karalayarak verirler. Biçim 4 şıklı çoktan seçmeli soruların olduğu bir metindir.
Soru Sayısı 7
Puanlama 1, 2. ve 3. Bölüm: Herbir doğru cevap 2 puandır. 4. Bölüm her doğru 1 puandır. Bölüm 4
Test tipi ve yoğunlaştığı konu Çoktan eşleştirme. Belirli bilgi, detay, fikir ve tutum.
    Biçim Çoktan eşleştirmeli sorulu bir metin veya birden fazla kısa metinden oluşur. Adaylar uygun yeri metindeki ilgili unsurla eşleştirmelidir.
  Soru Sayısı 15

 

Yazma Bölümü:

 

Toplam 1 saat 30 dakika ve 2 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde, verilen beş konudan bir tanesini okuyup yorumlamanız, ikinci bölümde ise kompozisyon yazmanız istenmektedir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
Sınav Kağıt Biçimi Kağıt 2 bölüm içerir. Bölüm 1
Test tipi ve yoğunlaştığı konu SORU 1

Herhangi bir makale, rapor, öneri veya mektup yazma.

İkna etme, hipotez kurma, fikirleri ifade edebilmenin değerlendirilmesine odaklanılır.

Zamanlama 1 saat 30 dakika Biçim Adayların en fazla 150 kelimeye kadar giriş maddesi yazması gerekmektedir. Reklamlardan, mektuplardan, e-maillerden, postakartlarından, günlüklerden, kısa makalelerden alıntılar içerebilir.
Bölüm Sayısı 2 Soru Sayısı Bir zorunlu test, 180-220 kelime
Soru sayısı 1. Bölümde zorunlu olan ve 2. Bölümden 5 seçenekli olan olmak üzere adayların 2 test tamamlamaları gerekmektedir. Bölüm 2
Test tipi ve yoğunlaştığı konu SORU 2-4

Makalelerden, mektuplardan, önerilerden, raporlardan, eleştirilerden alınır.

SORU 5:

(5. soruda 2 seçenek vardır.)

Verilen 2 okuma metni esas alınarak bir makale, rapor veya eleştiri yazma

Teste göre görüş açısı karşılaştırarak, tavsiye vererek, fikir belirterek, kanıtlayarak, ikna ederek değiştirilir.

Test Biçimleri Makalelerden, mektuplardan, önerilerden, raporlardan, eleştirilerden alınır. Herbir testin belirlenmiş amacı ve hedef okuyucusu vardır. Biçim 80 kelime ile sınırlandırılmış durumsal bazlı yazma testi
Cevap Biçimi Bu kağıdın her bölümü için adaylar cevaplarını ayrı verilen cevap anahtarındaki şıkları karalayarak verirler. Test Sayısı ve Uzunluk  

5 seçenekten bir test seçilir. 220-260 kelime

 

Puanlama Bu sınavdaki her soru eşit puanlandırılır.    

 

İngilizce Kullanımı Bölümü:

Toplam 1 saat sürer ve 5 bölümden oluşmaktadır. 50 sorudan oluşan bu bölümde dilbilgisi ve kelime bilginizi ne kadar iyi kullanabildiğiniz test edilir.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
Sınav Kağıt Biçimi 5 bölüm içerir.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan seçmeli boşluk doldurma
Format 12 adet boşluktan oluşan boşluk doldurma testi ve 4 çoktan seçmeli soru tipinden oluşur.

Soru sayısı

12

Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu Boşluk doldurma.,Dilbilgisi
Format 15 adet boşluktan oluşan boşluk doldurma testi

Soru sayısı

15
Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu Kelime dizilimi, Dilbilgisİ
Format 10 tane boşluğu olan bir metin verilir. Her boşluk bir kelimeye karşılık gelmektedir.Eksik kelimenin kökü metnin yanı sıra verilmektedir ve eksik kelimenin türüne dönüştürülmelidir.

Soru sayısı

10
Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu Boşluklu cümleler.
Format Sorular 3 ayrı cümleden oluşmaktadır. Her cümle bir boşluk içerir. Boşluğa denk gelen kelime üç cümlede de ortaktır. Aday üç cümlede de uygun düşen kelimeyi yazmalıdır.

Soru sayısı

5
Bölüm 5
Test türü ve yoğunlaşılan konu Anahtar kelime taşınması,

Kelime ve dilbilgisi

 

Format Her biri arkasından anahtar kelime ve ikinci (boşluklu) cümle gelen, başlangıç cümlesi olan, sekiz ayrı sorudur. Adaylar ikinci cümleyi “anahtar kelimeyi” kullanmak şartıyla üç ile altı arası kelime ile tamamlarlar.

Soru sayısı

8

 

 

Dinleme Bölümü:

Yaklaşık 40 dakika civarında olup 4 bölümden oluşmaktadır. 30 sorudan oluşan bu bölümde monolog – anons, radyo yayını, anekdot, eğitimsel konferans, diyalog, radyo yayını, mülakat, münazara vb. konuşmaları takip edip anlamanız beklenmektedir.

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav kağıdı formatı Sınav kağıdı dört bölümden oluşur. Her bölüm kayıt edilmiş bir metin veya kavramaya yönelik bölümler içerir. Her kısım iki defa dinlenir.
Zamanlama Yaklaşık olarak 40 dakika

Bölüm sayısı

4

Soru Sayısı 30
Test türü Çoktan seçmeli cümle tamamlama, çoktan eşleştirmeli.

Metin Türleri

Monologlar: anonslar, radyo havadurumları, konuşmalar, konferanslar, anektodlar
Karşılıklı konuşmalar Radyo havadurumları, röpörtajlar, tartışmalar…vs.
Cevap Formatı Adaylara dinleme yaparken verilen soru kağıtlarındaki boşluklara cevaplarını yazmaları tavsiye edilir.

Sınavın sonunda cevaplarını ayrı bir cevap kağıda geçirmeleri için 5 dakika verilir. Adaylar cevaplarını, doğru cevabı işaretleyerek, istenilen kelimeyi yazarak veya başka bir cevap kağıdına baş harflerini yazarak belirtebilirler.

Ses bandı kayıtları

Talimatlar her bölüm için soru kağıdında verilmekte olup, ayrıca kayıtta da dinletilmektedir. Bu talimatlar, adayların metne alışmaları sırasında, duyabilecekleri muhtemel kelimeleri tahmin etmeleri aşamasında belirli uzunluklardaki duraksamaların duyurulmasını içerir.

Her dinleme kağıdında uluslararası sınav içeriğine uygun bir çok ses, aksan ve değişik içeriği barındıran öğeler duyurulmaktadır

Puanlama Her doğru cevap 1 puan getirmektedir.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan seçmeli. Hissiyat, tutum, fikir, amaç, uzlaşı, gidişat, anafikir, detay vb.
Format Herbir parçada 2 çoktan seçmeli soru olan birbiryle konuşan konuşmacılar arasında geçen 3 kısa parçadır.

Soru sayısı

6

Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu Cümle tamamlama. Belirli bir bilgi, belirtilmiş bir fikir.
Format Yaklaşık 3 dakika süren bir monologdur. (bir sunucu tarafından taksim edilebilir.). Adayların kayıttan duyulan bilgilerle cümleleri tamamlamaları gerekmektedir.

Soru sayısı

8
Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan seçmeli, tutum ve düşünce
Format Yaklaşık 4 dakika süren 2 ya da daha fazla konuşmacı arasında geçen bir diyalog. Herbiri 4 seçenekli 6 çoktan seçmeli soru bulunmaktadır.

Soru sayısı

6
Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu Çoktan eşleştirme. Ana fikirler, özetleme, içerikten yorumlama.
Format Herbiri yaklaşık 30 saniyelik 5 kısa, temalı monologdur. Herbir çoktan seçmeli test sekizlik bir listeden doğru olanın seçilmesini gerektirir.

Soru sayısı

10

 

 

Konuşma bölümü:

Toplam 15 dakika 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanmaktadır.

 

GENEL AÇIKLAMA

  SINAV YAPISI VE TESTLER
 

Sınav kağıdı formatı Konuşma sınavı dört bölüm içermektedir.
Zamanlama 15 dakika

Bölüm sayısı

4

Etkileşim Döngüsü 30
Test türü İki aday ve iki gözetmen, sınav gözetmenlerinden bir tanesi muhatap olunan kişi ve denetçi olarak görev yapar. Ve etkilelişimi adaylara sorular sorarak ya da ipuçları vererek sağlar.

Görev Türleri

Muhatap olunan kişi ve diğer aday arasında kısa değişimler: dönüşümlü olarak 1 dakikalık söz hakkı, iki adayı ve bir konuşmayı içeren işbirlikçi bir çalışma

 

Puanlama Adaylar sınav süresince gösterdikleri performansa göre değerlendirilirler.

 

 

Bölüm 1
Test türü ve yoğunlaşılan konu Sınav gözetmenlerinden muhatap olunan ve her aday arasında geçen bir konuşma
Odak Genel etkileşimsel ve sosyal dil

Süre

3 dakika

Bölüm 2
Test türü ve yoğunlaşılan konu          İkinci adaydan alınan kısa bir cevap ile beraber her aday için söz alma sırası, sırayla adaylara hakkında konuşmaları için üç resim verilir.

 

Odak          Daha büyük bir konuşma, karşılaştırma, tanımlama, görüşleri ifade etme ve yorum yapma birliği sağlamak

Süre

        Her aday için bir dakikalık söz hakkı ve bununla beraber ikinci adaydan gelen 30 saniyelik cevap

Bölüm 3
Test türü ve yoğunlaşılan konu Adaylar arasında ikili konuşma. Adaylara karar verme görevinde kullanılan yazılı ve sözlü uyarıcılarla sözlü talimatlar verilir.
Odak      Etkileşimi sürdürmek, fikir değiş tokuşu, düşünceleri ifade etme ve savunma, aynı fikirde olma ya da olmama, öneride bulunma, yorum yapma, değerlendirme, uzlaşma yoluyla bir karara varma, vb.

Süre

4 dakika
Bölüm 4
Test türü ve yoğunlaşılan konu       İşbirlikçi görev ile alakalı konularla ilgili konuşma (sözlü sorular)

 

Odak         Düşünceleri ifade etme ve savunma, aynı fikirde olma ya da olmama

 

Süre

4 dakika

 

 

 

Sample CAE Practice Tests

CAE Sınavının Türkiye’de Uygulanan Sınavlara Göre Eşdeğerlilik Puanları Nelerdir ?

CAE

YDS

A

100

B

95

C

92

CAE Score Scales

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CAE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

CAE Certificate / C1 level

Grade C

60-74

CAE Certificate / C1 level

Level B2

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

CAE Sınav Gününe Dair Tavsiyeler

CAE Yetkili Sınav Merkezleri

× WhatsApp