Bulats Sınavı

"English Time ile Bulats Sınavı Kazan!"
Kazanma Garantisi İle İstediğin Skora Ulaş...

Eğitim Hakkında Hemen Bilgi Alın

Loading

Bulats Sınavı

BULATS sınavı (Business Language Testing Service); Cambridge tarafından hazırlanan, adından da anlaşılacağı üzere academic / business İngilizce seviyenizi belirleyen, uluslararası alanda geçerli olan ve yurt dışında birçok üniversite tarafından tercih edilen, İngilizce yeterlilik seviyenizi ölçen bir sınavdır.

Yılın belirli periyodlarında yaklaşık 130 ülkede uygulanır. Bulats sınavını diğer sınavlardan ayıran en büyük farkı ise, daha çok iş dünyasına yönelik olmasıdır. Bulats sınavı aynı zamanda, Goethe Institut (Almanca), Cambridge ESOL (İngilizce) The Alliance Française (Fransızca) ve Universidad de Salamanca (İspanyolca) tarafından aynı standartlarda geliştirilmiş bir sınavdır. Özellikle şirketler ve kurumsal firmalar, çalışanlarının İngilizce seviyelerini Bulats sınavı ile ölçmeyi tercih ederler.

Bulats sınavının puanlama sistemi aşağıdaki şekildedir;

 • C2 __________BULATS Score: 90-100
 • C1 __________BULATS Score: 75-89
 • B2 __________BULATS Score: 60-74
 • B1 __________BULATS Score: 40-59
 • A2 __________BULATS Score: 20-39
 • A1 __________BULATS Score: 10-19
 • Pre-A1 ______BULATS Score: 0-9

BULATS sınavı özellikle sınava girenlerin iş İngilizcesi bakımından dinleme, okuma, yazma, konuşma, kelime bilgisi ve gramer gibi bilgilerini ölçmektedir. Dil yeterliliğinin belirlenmesinde sağladığı yararın yanında iş görüşmeleri, performans değerlendirmeleri ve kariyer planlamaları gibi alanlarda değerlendirme ve karar verme aşamasında da önemli bir rol oynayan BULATS bu açıdan Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşun tercih ettiği bir sınavdır.

Bulats sınavı diğer birçok sınav gibi iki şekilde yapılmaktadır. Bilgisayar destekli olanı (Computer-Based) kâğıt üzerinde düzenlenen (Paper-Based) standart sınava göre çok daha kısa bir sürede (sınavdan hemen sonra) sonuç vermektedir.

1- BULATS Online Okuma ve Dinleme Testi: Bulats online okuma ve dinleme testi, bu sınav toplamda 60 dakika sürmektedir. Katılımcıların okuduğunu anlama, dinledikleri sorulara mantıklı cevapları seçme ve kelime dağarcıklarının ne kadar geniş olduğu gibi kriterler üzerinden ilerler. Bu sınav süresi boyunca 2 bölüme ayrılmış şekilde sorular karşınıza çıkacaktır. Sınav sürenizin bitiminde ise bilgisayar ekranından anında sonucunuzu görebilirsiniz.

2- BULATS Online Konuşma Testi: Bulats online konuşma testi 15 dakika sürmektedir. Bilgisayarda katılımcılara belirli süreler içinde bazı sorular sesli olarak sorulur ve verilen süre içerisinde bu soruları mikrofon aracılığıyla yanıtlanır. Bazı sorular için birer dakika yanıt süresi varken, bazı sorular için yirmişer saniye süre tanınır.

Sorulan sorular; bir ürünü satın alma ya da satma, iş yerindeki bazı durumlarda nasıl davranmanız gerektiği, insan kaynakları, iş yerindeki eğitimlerdeki rolünüz, belirli bir konudaki pazarlama stratejiniz gibi çok kapsamlı sorular olabiliyor. Bulats konuşma sınavının sonuçları, Cambridge Üniversitesi tarafından değerlendirildiği için, sonucunuzu öğrenmek için yaklaşık 1 hafta beklemek durumundasınız. Konuşma sınavını toplamda 5 ana başlık altında toparlanmış durumda;

 • Kendini tanıtma: Kendinizi tanıtma, nereden geldiğiniz, gelecek planlarınız, çalıştığınız kurum gibi 8 soru size yöneltilecektir.
 • Cümle okuma: Bu bölümde katılımcılara sekiz tane uzun İngilizce cümle verilir ve bu cümleler sesli bir şekilde telaffuz edilmelidir.
 • Sunum Yapma: Bu bölümde katılımcılara belirli bir konu verilecektir ve katılımcıların bu konu hakkında bir dakika boyunca detaylı bir şekilde, sunum yapar gibi konuşması beklenmektedir.
 • Grafik Okuma: Bu bölümde katılımcılara belirli bir konu hakkında, bir ya da birden fazla grafik verilir ve bu grafikleri bir dakika boyunca açıklamaları beklenir.
 • Senaryo Canlandırma: Bu bölümde katılımcılara beş tane konudan bir tanesini seçme hakkı verilir ve seçtikleri senaryo ile ilgili bir dakika boyunca konuşmaları beklenir.

3- BULATS Online Yazma Testi: Bulats online yazma testi, toplamda 45 dakika sürmekte ve katılımcıların yazma yeteneğini, kelime bilgisini ve yorum yapabilme yeteneklerini ölçmek için kullanılır. Genellikle alım-satım işlemleri, ürün servisi, iş gezileri, insan kaynakları gibi konular üzerinden ilerler. Yazma sınavı toplamda 2 ana başlık altında toplanmıştır;

 • Bölüm 1: 50-60 kelimelik e-mail – mektup ya da mesaj yazmanız istenir.
 • Bölüm 2: 180-200 kelimelik konuyla alakalı bir rapor yazmanız istenir.

I ❤️ English Time

SAT Kursu Öğrenci Öğrenci Yorumları


26

Seda Kartalcıklar

Bakırköy Şubesi

6 hafta gibi kisa bir surede, bizlere bu kadar cok sey kazandiran , herseyden onemlisi ingilizce ile aramdaki buzlari bu kadar kisa surede ve bu sekilde eriten Neysa ve Chris`e , sizlerin nezdinde tekrar tekrar tesekkurlerimi sunuyorum. Hersey icin tekrar tesekkurler. Sevgi ve saygilarimla,

76

Serdar Avcılar

Ümraniye Şubesi

Hocamızın kendine özgü tekniği ve çalışma sistemi tarafıma etkin bir bicimde aktarılmıştır ve sonucunda basarili olmamda çok fazla rol sahibi olmuştur. Kendilerine, öncelikle sabırlı oluşundan oturu ve ilgi alakasından dolayı takdir ve teşekkürümü, ayrıca Bob hoca ile çalışmaktan memnuniyetimi belirtmek isterim.

63

Ayşe Cansever

Maltepe Şubesi

Eğitim konusunda ise yine aynı başarıyla giden bir kurum oğlum junior programında öğrenci sadece sınıf eğitimi değil dans drama tiyatro gibi aktivite programları olup öğrencileri eğlendirip mutlu ediyorlar. Teşekkürler English Time Maltepe

Loading

English Time Eğitim Haberleri

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için e-bülten listemize kayıt olabilirsiniz!

Loading

English Time Şubeleri

Sizi En Yakın Şubelerimize Bekliyoruz