Bu Kelimelerin Türkçede Karşılığı Yok

İngilizce’de olup belli bir anlam ifade eden kelimelerden hangilerinin Türkçe’de karşılık bulmadığın bilmek ister misin?

Her kültürde farklı ihtiyaçlara göre şekillenen dil, her zaman birbirini tam olarak karşılamayabiliyor. Bir dilde var olan kelime, diğer bir dilde tek kelime ile tam olarak karşılanmayabiliyor. Türkçe ve İngilizce arasında da böyle bir durum söz konusu. Bazı ingilizce kelimelerin Türkçe’de karşılığı yok. İngilizce kursuna gitmek için biraz daha motive olmanı sağlayabilecek bu durum için sana bazı kelimeler sıraladık bile!

1) Acersecomic: Rapunzel Gibi Düşün

İşte, karşılığı olsa Türkçe’sini yazardık ama yok. Acersecomic, saçını hiç kestirmemiş kişi anlamına geliyor. Bu kelime İngilizce’de de oldukça az kullanılıyor. Belki de bu kelimenin kullanım sıklığı, Guinness rekorlar kitabındaki ismin değişme sıklığıyla doğru orantılı seyrediyor 🙂

2) Laughback: Daha Dün Gibi

İngilizce kursu aradığın günleri hatırlar da gülersen diye aklında bulunsun. J Çünkü bu kelime, eskiden yaşanmış bir şeye sanki daha yeni olmuş gibi gülmek anlamına geliyor. Türkçe’de ise tek kelimelik bir karşılığı bulunmuyor.

3) Askhole: Sorusu Olan?

İngilizce kursu sana yalnızca İngilizce’yi öğretmeyecek; katıldığın kursta öğrendiğin dilin ne kadar ince detaylarla dolu olduğunu da görebileceksin. Askhole da bu detaycı düşünce biçiminin ürünü olarak ortaya çıkmış bir kelime ve “Boş boş, gereksiz yere soru soran kişi” anlamına geliyor.

4) Textrovert: WhatsApp Var Mıydı?

İletişimin binbir hali var ama yüz yüze konuşmak gibisi yok, değil mi? Ancak bazı kişiler bunu tercih etmiyor ve “Yazarak kendini daha iyi ifade edenler” için İngilizcede bir kelimeye rastlanıyor. “Yüz yüze konuşamama hastalığı” olarak tanımlanan textrovert kelimesi bu kişiler için kullanılıyor.

5) Beerboarding: Adeta Bir Ajan Gibi

Beerboarding; kariyer basamaklarını hunharca yükselmek için her şeyi yapmaya hazır olan ve amaca giden yolda her şeyi mübah gören insanlar için türetilmiş bir kelime. Anlamı ise “İşle ilgili önemli bilgileri iş arkadaşlarından onlar sarhoşken almak” anlamına geliyor.

İngilizce kursu arayışın devam ediyorsa hızlandır. İngilizce’nin zengin dünyasında Türkçe’de karşılığı olmayan ve kullanması da oldukça keyifli pek çok kelime var. Bunları öğrendikçe farklı durum, olay ve kişiler karşısında düşüncelerini de daha rahat ifade edeceksin üstelik. Ancak eğer senin kadar iyi İngilizce bilen yoksa 1 – 0 önde de olacaksın.

Sonuç olarak; Şimdi İngilizce Zamanı! 😉

Yorum yapın