BEC-VANTAGE SINAVI HAKKINDA HER ŞEY

BEC-Vantage Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. BEC-Vantage hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. BEC-Vantage hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

BEC- Vantage (Business English Certificates) Nedir?

Uluslararası geçerliliği olan, dünyaca tanınmış pek çok şirket tarafından upper intermediate İş İngilizcesi bilgisine sahip olduğunuzun kanıtı olarak kabul görür. Çalıştığı organizasyonda kariyer yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir sertifikadır.

BEC- Vantage Sınavına Kimler Katılabilir?

İş hayatına hazırlık yapan ve kariyer planlayan yetişkinlere yönelik olarak geliştirilmiş bir sınavdır. Günlük yazılı ve konuşma İngilizcesi upper intermediate seviyesinde olan kişiler bu sınava katılabilir.

Sınav Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan sınav komisyonu tarafından hazırlanmaktadır ve dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır.

BEC- Vantage Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

Bu sınava katılmak isteyen öğrencilerin seviyesi en az upper intermediate olmalıdır. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

BEC- Vantage Sınavının Süresi Ne Kadardır?

BEC Vantage sınavının toplam süresi yaklaşık 2 saat 40 dakikadır.

Hangi Kurumlar BEC- Vantage Sertifikasını Kabul Eder?

BEC – Vantage sınavı sonuçları birçok üniversite, işveren ve devlet kuruluşu tarafından kabul görmektedir.

BEC- Vantage Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

BEC- Vantage sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur, herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı başarı ile geçen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

BEC- Vantage Sınavına Nasıl Başvurulur?

BEC-Vantage sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili sınav merkezlerinin detaylarına ulaşmak için internet aracılığı ile https://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz;

Sınav merkezi Bulma

Siteye ulaştıktan sonra (https://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tespit edin.

Tespit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme

İlgili sınav merkezi ile iletişime geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşılabilir.

Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz?

BEC-Vantage sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla birlikte yılda ortalama 21 sefer yapılmaktadır.

BEC- Vantage Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

BEC- Vantage Sınavında Geçerli, Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

BEC- Vantage sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Üç tip geçme notu vardır (Grade A, Grade B ve Grade C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya BEC- Vantage sertifikası verilir. Aşağıda elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir;

Grade A = 85-100

Grade B = 75-84

Grade C = 60-74

Level B1 = 45-59

Fail = 0-44

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C1 seviyesinde BEC- Vantage sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda B2 seviyesinde BEC- Vantage sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu Level B1 puan aralığına düşen adaylar, BEC- Vantage sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci Grade C Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B1 seviyesinin üstünde kalmış ise B1 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

BEC- Vantage Sınavının İçeriği Nasıldır?

BEC Vantage sınavı Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölüm toplam sonucun %25’ini oluşturur.

 

Okuma Bölümü:

 

Toplam 1 saat ve 5 parçadan oluşan bu bölümde iş dünyasına yönelik yayınları, mektupları ve yazışmaları anlamanız beklenir.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Okuma (1 saat)

5 bölüm

25%

Farklı metin türleri ile örneğin işle ilgi yayınlar ve yazışmalar.  Kendinize güvenli bir şekilde başa çıkabildiğinizi gösterir.

 

Yazma Bölümü:

Toplam 45 dakika ve 2 parçadan oluşan bu bölümde; mektup, rapor, teklif ya da e-mail gibi iki farklı yazı yazmanız beklenir.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Yazma (45 dakika)

2 bölüm

25%

İki farklı yazı türü (örneğin; mektup, rapor, teklif ya da  e- mail) yazabilmeniz beklenir.

 

Dinleme Bölümü:

 

Toplam 40 dakika (cevapları cevap kağıdına geçirme zamanı dahil) ve 3 parçadan oluşan bu bölümde verilen diyalogları ve konuşmaları takip edip sorulara cevap vermeniz beklenir.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Dinleme (Cevapları cevap kağıda geçirme zamanı dahil 40 dakika)

3 bölüm

25%

Röportaj, münakaşa, ve sunum gibi konuşma türlerini anlamanızı ve takip etmenizi gerektirir.

 

Konuşma Bölümü:

 

14 dakika ve 3 kısım’dan oluşan bu bölümde yüz yüze etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanır. Konuşma sınavı bir ya da iki aday ile birlikte yapılmaktadır.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Konuşma (aday başına 14 dakika)

3 bölüm

25%

Yüz yüze durumlardaki etkili iletişim becerinizi test eder. Konuşma sınavını bir ya da iki aday ile birlikte olacaksınız.

BEC- Vantage Score Scales

Grade A = 85-100

Grade B = 75-84

Grade C = 60-74

Level B1 = 45-59

Fail = 0-44

BEC- Vantage Sınav Gününe Dair Tavsiyeler

BEC-Vantage Yetkili Sınav Merkezleri

× WhatsApp