BEC-PRELIMINARY HAKKINDA HER ŞEY

BEC-Preliminary Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. BEC-Preliminary hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. BEC-Preliminary hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

BEC- Preliminary (Business English Certificates) Nedir?

Uluslararası geçerliliği olan, dünyaca tanınmış pek çok şirket tarafından intermediate İş İngilizcesi bilgisine sahip olduğunuzun kanıtı olarak kabul görür. Çalıştığı organizasyonda kariyer yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir sertifikadır.

BEC- Preliminary Sınavına Kimler Katılabilir?

İş hayatına hazırlık yapan ve kariyer planlayan yetişkinlere yönelik olarak geliştirilmiş bir sınavdır. Günlük yazılı ve konuşma İngilizcesi intermediate seviyesinde olan kişiler bu sınava katılabilir. Sınav Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan sınav komisyonu tarafından hazırlanmaktadır ve dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır.

BEC- Preliminary Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

Bu sınava katılmak isteyen öğrencilerin seviyesi en az intermediate olmalıdır. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

BEC- Preliminary Sınavının Süresi Ne Kadardır?

BEC Preliminary sınavının toplam süresi yaklaşık 2 saat 25 dakikadır.

Hangi kurumlar BEC- Preliminary sertifikasını kabul eder?

BEC – Preliminary sınavı sonuçları birçok üniversite, işveren ve devlet kuruluşu tarafından kabul görmektedir.

BEC- Preliminary sınavının sonuçları kaç yıl geçerlidir?

BEC- Preliminary sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur, herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı başarı ile geçen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

BEC- Preliminary Sınavına Nasıl Başvurulur?

BEC – Preliminary sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili sınav merkezlerinin detaylarına ulaşmak için internet aracılığı ile https://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz;

    Sınav merkezi Bulma

Siteye ulaştıktan sonra (https://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tespit edin.

    Tespit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme

İlgili sınav merkezi ile iletişime geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşılabilir.

    Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz?

BEC – Preliminary sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla birlikte yılda ortalama 21 sefer yapılmaktadır.

BEC- Preliminary Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

BEC- Preliminary Sınavında Geçerli, Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

BEC- Preliminary sınavı için minimum geçer notu 65 olarak belirlenmiştir. Üç tip geçme notu vardır (Pass with Distinction, Pass with Merit ve Pass) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya BEC- Preliminary sertifikası verilir.  Aşağıda sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir.

 

Pass with Distinction = 85-100

Pass with Merit = 80-84

Pass = 65-79

Level A2 = 40-64

Fail = 0-39

 

Sınav neticesinde öğrenci Pass with Distinction seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise B2 seviyesinde BEC- Preliminary sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Pass with Merit ya da Pass seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda B1 seviyesinde BEC- Preliminary sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu Level A2 puan aralığına düşen adaylar, BEC- Preliminary sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci Pass Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama A2 seviyesinin üstünde kalmış ise A2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

BEC- Preliminary Sınavının İçeriği Nasıldır?

BEC- Preliminary sınavı Okuma & Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 3 bölümden oluşur. Toplam sonuç açısından Okuma ve yazma bölümü %50 diğer bölümler %20’lik bir kısım temsil etmektedir.

Okuma ve Yazma Bölümü:

Toplam 1 saat 30 dakika süren bu bölüm, 7 okuma parçası ve 2 yazma parçasından oluşur. Bu bölümde çizelgeleri, mesajları ve e-mailleri anlayıp, kelime hazinesinin ve yapıların doğru kullanması beklenir.

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Okuma ve yazma (bir buçuk saat)

Okuma: 7 bölüm
Yazma: 2 bölüm

50%

Çizelgeleri, mesajları ve e mailleri okuyup anladığınızı ve doğru bir şekilde kelime ve yapıların kullanılabildiğinizi gösterir.

 

Dinleme Bölümü:

 

Toplam 40 dakika ve 4 kısımdan oluşan bu bölümde, günlük hayattaki mülakat ve konuşmaları takip edip verilen sorulara cevap vermeniz beklenir.

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Dinleme (cevapları cevap kağıdına geçirme süresi dahil yaklaşık 40 dakika)

4 bölüm

25%

Röportajları ve günlük hayatla ilgili konuşmaları içeren bir dizi konuşma metnini takip edebilmenizi ve anlayabilmenizi gerektirir.

 

Konuşma Bölümü:

 

12 dakika ve 3 kısımdan oluşan bu bölümde İngilizce konuşma kabiliyetiniz sınanır. Soru sorup cevaplayarak, diğer adaylarla birlikte diyaloglara katılmanız beklenir.

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Konuşma (aday başına 12 dakika)

3 bölüm

25%

Konuşma İngilizcenizi gösterir (Örneğin konuşmaya katılır, soruları sorup cevaplar görüşleriniz hakkında özgürce konuşursunuz.) Konuşma sınavınız bir ya da iki diğer aday ile yüz yüze gerçekleşecektir. Bu yöntem sınavınızı daha gerçekçi ve güvenilir kılar.

BEC- Preliminary Sınavının Türkiye’de Uygulanan Sınavlara Göre Eşdeğerlilik Puanları Nelerdir?

BEC- PRELIMINARY

YDS

A

92

B

86

C

75

BEC- Preliminary Score Scales

Pass with Distinction = 85-100
Pass with Merit = 80-84
Pass = 65-79
Level A2 = 40-64
Fail = 0-39

BEC- Preliminary Sınav Gününe Dair Tavsiyeler

BEC- Preliminary Yetkili Sınav Merkezleri

× WhatsApp