BEC-HIGHER HAKKINDA HER ŞEY

BEC-Hıgher Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. BEC-Higher hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. BEC-Higher hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

BEC- Higher (Business English Certificates) Nedir?

Uluslararası geçerliliği olan, dünyaca tanınmış pek çok şirket tarafından advanced İş İngilizcesi bilgisine sahip olduğunuzun kanıtı olarak kabul görür. Çalıştığı organizasyonda kariyer yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir sertifikadır.

BEC- Higher Sınavına Kimler Katılabilir?

İş hayatına hazırlık yapan ve kariyer planlayan yetişkinlere yönelik olarak geliştirilmiş bir sınavdır. Günlük yazılı ve konuşma İngilizcesi advanced seviyesinde olan kişiler bu sınava katılabilir. Sınav Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan sınav komisyonu tarafından hazırlanmaktadır ve dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır.

BEC- Higher Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

Bu sınava katılmak isteyen öğrencilerin seviyesi en az advanced olmalıdır. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

BEC- Higher Sınavının Süresi Ne Kadardır?

BEC Higher sınavının toplam süresi yaklaşık 3 saat 10 dakikadır.

Hangi Kurumlar BEC- Higher Sertifikasını Kabul Eder?

BEC – Higher sınavı sonuçları birçok üniversite, işveren ve devlet kuruluşu tarafından kabul görmektedir.

BEC- Higher Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

BEC- Higher sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur, herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı başarı ile geçen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

BEC- Higher Sınavına Nasıl Başvurulur?

BEC-Higher sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili sınav merkezlerinin detaylarına ulaşmak için internet aracılığı ile https://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz;

    Sınav merkezi Bulma

Siteye ulaştıktan sonra (https://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tespit edin.

    Tespit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme

İlgili sınav merkezi ile iletişime geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşılabilir.

    Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz?

BEC – Higher sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla birlikte yılda ortalama 21 sefer yapılmaktadır.

BEC- Higher Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

BEC- Higher Sınavında Geçerli, Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

BEC- Higher sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Üç tip geçme notu vardır (Grade A, Grade B ve Grade C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya BEC- Higher sertifikası verilir. Aşağıda sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir;

Grade A = 85-100

Grade B = 75-84

Grade C = 60-74

Level B2 = 45-59

Fail = 0-44

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C2 seviyesinde BEC- Higher sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde BEC- Higher sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu Level B2 puan aralığına düşen adaylar, BEC- Higher sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci Grade C Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama Level B2seviyesinin üstünde kalmış ise B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

BEC- Higher Sınavının İçeriği Nasıldır?

BEC Higher sınavı Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölüm toplam sonucun %25’ini oluşturur.

 

Okuma Bölümü:

 

Toplam 1 saat ve 6 bölümden oluşur. Bu bölümde çeşitli metinleri rahatlıkla anlamanızı ve soruları yanıtlamanız beklenir.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Okuma (1 saat)

6 bölüm

25%

Farklı metin türleri ile kendinizden emin bir şekilde başa çıkabildiğinizi gösterir.

 

Yazma Bölümü:

 

Toplam 1 saat 10 dakika ve 2 bölümden oluşur, bu bölümde mektup, faks, e-mail, rapor ve teklif gibi çeşitli yazılar yazmanız beklenir.

 

Sınav kağıdı

İçerik

Puanlama Yüzdesi

Amaç

Yazma (1 saat 10 dakika)

 

2 bölüm

25%

Mektup, faks, e-mail, rapor ve teklif gibi çeşitli yazılar yazabilmenizi gerektirir.

 

Dinleme Bölümü:

 

Geçiş süresiyle birlikte toplam 40 dakika ve 3 bölümden oluşur. Bu bölümde konuşma, mülakat ve münazara gibi çeşitli konuşma materyallerini takip edip soruları cevaplamanız beklenir.

 

Paper

Content

Marks
(% of total)

Purpose

Dinleme (geçiş süresiyle birlikte 40 dakika)

3 bölüm

25%

Takip edebilmeyi ve konuşma dizinini, materyalleri, diyalogları, tartışmaları, ve röportajları anlamayı gerektirir.

 

Konuşma bölümü:

 

16 dakika ve 3 bölümden oluşur. Bu bölümde yüz yüze iletişim kabiliyetinizi sınanır.

 

Paper

Content

Marks
(% of total)

Purpose

Konuşma (aday başına 16 dakika)

3 bölüm

25%

Yüz yüze iletişim kabiliyetiniz test edilir.

BEC- Higher Score Scales

Grade A = 85-100
Grade B = 75-84
Grade C = 60-74
Level B2 = 45-59
Fail = 0-44

BEC- Higher Sınav Gününe Dair Tavsiyeler

BEC- Higher Yetkili Sınav Merkezleri

× WhatsApp